Spojené státy a Rusko dospěly k rámcové dohodě v otázce zničení syrských chemických zbraní. V Ženevě to v sobotu oznámil ministr zahraničí USA John Kerry. Jeho ruský protějšek Sergej Lavrov dodal, že dohoda počítá s mírovým řešením. 

Sýrie musí podle dohody do týdne předat seznam svého chemického arzenálu. Dohody bylo dosaženo také v otázce metodologie zničení těchto zbraní a inspekcí skladů, informovala agentura Reuters. Nejpozději v listopadu by měli být v zemi inspektoři OSN a Sýrie je musí pustit do všech míst, kde zbraně skladuje. Svých zásob se pak musí zbavit do poloviny roku 2014. 

Dohoda by mohla prozatím odvrátit chystanou americkou vojenskou operaci proti Sýrii. Ta měla být odvetou za chemický útok, který podle USA 21. srpna provedla syrská armáda. 

Pokud Sýrie dohodu nebude plnit, pak bude možné v souladu s článkem 7 Charty OSN požádat Radu bezpečnosti o přijetí rezoluce, která umožní použití síly.

Americký prezident Barack Obama nedlouho po uzavření dohody zdůraznil, že ji sice vítá, ale upozornil, že pokud diplomacie selže, Spojené státy jsou nadále připraveny konat. Obama také v prohlášení uvedl, že kdyby Sýrie nedodržovala závazky, Spojené státy budou spolupracovat s Ruskem, Velkou Británií, Francií a OSN, aby zajistily, že z takové situace vzejdou důsledky. "Spojené státy zůstávají připraveny konat", uvedl Obama.

Při srpnovém útoku podle Američanů zemřelo na 1400 civilistů. Damašek tuto verzi popřel a útok připisuje opozici. Souhlasil nicméně s ruským návrhem, aby dal své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu a požádal už také OSN o přijetí k úmluvě o zákazu chemických zbraní. Členem Organizace pro zákaz chemických zbraní, která je výkonným orgánem úmluvy, se podle regulí Sýrie stane nejdříve za 30 dní. V minulých dnech dala jasně najevo, že informace o rozsahu a umístění svých chemických zbraní poskytne až měsíc po plném členství v Organizaci.

Co obsahuje dohoda

1. Je třeba se shodnout na množství a typu chemických zbraní a umožnit rychle jejich mezinárodní kontrolu;

2. Sýrie musí do týdne poskytnout ucelený seznam zásob svého chemického arzenálu;

3. S pomocí mimořádných procedur zajištěných úmluvou o chemických zbraních bude umožněna rychlá likvidace;

4. Sýrie musí inspektorům umožnit okamžitý a neomezený přístup ke všem svým skladům;

5. Zničeny musejí být všechny chemické zbraně, možné je i jejich vyvezení ze syrského území;

6. Logistickou podporu zajistí OSN, plnění bude zajištěno podle článku 7 Charty OSN.

Podle tiskových agentur se už v prvních dvou dnech ženevských jednání podařilo přiblížit názor Ruska a USA na objem syrského arzenálu. Odhaduje se, že je v Sýrii 1000 tun chemických zbraní. USA rovněž přestávají trvat na tom, že zajištění dohody o zbraních v podobě rezoluce OSN musí obsahovat možnost vojenského vynucení. Washington si chce pouze uchovat právo na vojenskou akci i bez svolení OSN.

Spojené státy očekávají, že do několika týdnů bude jasné, zda je možné situaci vyřešit diplomaticky. Jeden z ruských poslanců dnes ale označil za nerealistické očekávat, že se podaří předat syrské zbraně mezinárodní kontrole v řádu týdnů.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dohodu mezi Amerikou a Ruskem označil za "důležitý krok kupředu". Svoje stanovisko k celé situaci však Francie, která jako jediná z evropských zemí podporovala plánovanou vojenskou intervenci, vyjádří až po zveřejnění zprávy inspektorů OSN. 

Šéf světové organizace Pan Ki-mun ve čtvrtek uvedl, že zpráva inspektorů pravděpodobně potvrdí použití otravného plynu. Neřekl však nic k tomu, kdo je za útok odpovědný. Podle diplomatických zdrojů by měl Pan Ki-mun předložit zprávu Radě bezpečnosti v pondělí. 

Syrská opozice je vůči ruskému návrhu od začátku skeptická. Podle ní totiž dává Asadovi čas, aby zabíjel další civilisty konvenčními zbraněmi.

Syrská opozice si v sobotu také zvolila prozatímním premiérem umírněného islamistu a bývalého politického vězně Ahmada Tumaha. Informovala o tom agentura Reuters. Opozice doufá, že nový vůdce posílí její důvěryhodnost.

To, že vedení syrské opozice (Syrská národní koalice) zvolilo 48letého politika v den, kdy Spojené státy a Rusko oznámily, že dospěly k dohodě, by podle Reuters mohlo vyústit v úsilí o komplexnější urovnání více než dvouletého konfliktu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist