Syrská opozice ostře kritizuje dosavadní jednání ministrů zahraničí USA a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. "Nechávají na pokoji vraha a zabývají se jen jeho zbraněmi," vzkázala
Kerry a Lavrov se v pátek v Ženevě dohodli pouze na tom, že se znovu setkají na konci září v New Yorku kvůli přípravě nové mezinárodní mírové konference o Sýrii pod názvem Ženeva 2.
Kerry pak oznámil, že průběh ostře sledovaných diskusí s Lavrovem byl "konstruktivní".
Chemické zbraně v Sýrii použili povstalci, tvrdí Putin. A teď prý plánují útok na Izrael - čtěte ZDE
Kerry a Lavrov se setkali se zmocněncem OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Ten upozornil, že likvidace syrských chemických arzenálů je sice výsostně důležitá, stejně významný je ale pokrok diplomatických jednání o celkovém řešení syrské krize.
Jednání obou ministrů o ruském plánu kontroly syrských chemických zbraní pokračovala v pátek především za účasti expertů obou stran, kteří mají zevrubně zpracovat a doladit dohodu.
Kerry prohlásil, že prezident USA Barack Obama je "hluboce oddán" diplomatickému řešení syrské občanské války stejně jako Rusko. "Usilovně hledáme platformu, která by to umožnila. Diskutovali jsme o některých domácích úkolech, které my oba máme před sebou," uvedl Kerry.
Americký ministr se s Lavrovem setká znovu pravděpodobně 28. září v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Dodal ale, že budoucnost mírových rozhovorů je závislá na výsledku jednání o syrských chemických zbraních.
Syrská opozice: Nechávají na pokoji vraha
Syrská opozice svolala na pátek naléhavou schůzku svého vedení do Istanbulu. Představitel Syrské národní koalice Sálim Mislat tam prohlásil, že je dosavadním výsledkem jednání Kerryho s Lavrovem zklamán. "Nechávají na pokoji vraha a zabývají se jen jeho zbraněmi. Nakládají s ním jako s člověkem, který svou oběť ubodá a oni mu seberou nůž a jeho samého pustí na svobodu," řekl Mislat.
Sýrie v pátek požádala o "technickou pomoc" Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu, která je výkonným orgánem úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich zničení.
Dekret o připojení k haagské organizaci podepsal syrský prezident Bašár Asad. Sýrie se ale stane členem podle regulí nejdříve za 30 dní. V minulých dnech dala jasně najevo, že informace o rozsahu a umístění svých chemických zbraní poskytne měsíc po plném členství v OPWC. Washington to označil za nepřijatelnou hru o čas.
V Římě mají v pátek syrskou krizi na programu také ministři vnitra šesti největších zemí Evropské unie (Německa, Francie, Británie, Itálie, Španělska a Polska) a Spojených států.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist