Syrská opozice ostře kritizuje dosavadní jednání ministrů zahraničí USA a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. "Nechávají na pokoji vraha a zabývají se jen jeho zbraněmi," vzkázala

Kerry a Lavrov se v pátek v Ženevě dohodli pouze na tom, že se znovu setkají na konci září v New Yorku kvůli přípravě nové mezinárodní mírové konference o Sýrii pod názvem Ženeva 2.

Kerry pak oznámil, že průběh ostře sledovaných diskusí s Lavrovem byl "konstruktivní".

Kerry a Lavrov se setkali se zmocněncem OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Ten upozornil, že likvidace syrských chemických arzenálů je sice výsostně důležitá, stejně významný je ale pokrok diplomatických jednání o celkovém řešení syrské krize.

Jednání obou ministrů o ruském plánu kontroly syrských chemických zbraní pokračovala v pátek především za účasti expertů obou stran, kteří mají zevrubně zpracovat a doladit dohodu.

Kerry prohlásil, že prezident USA Barack Obama je "hluboce oddán" diplomatickému řešení syrské občanské války stejně jako Rusko. "Usilovně hledáme platformu, která by to umožnila. Diskutovali jsme o některých domácích úkolech, které my oba máme před sebou," uvedl Kerry.

Americký ministr se s Lavrovem setká znovu pravděpodobně 28. září v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Dodal ale, že budoucnost mírových rozhovorů je závislá na výsledku jednání o syrských chemických zbraních.

Syrská opozice: Nechávají na pokoji vraha

Syrská opozice svolala na pátek naléhavou schůzku svého vedení do Istanbulu. Představitel Syrské národní koalice Sálim Mislat tam prohlásil, že je dosavadním výsledkem jednání Kerryho s Lavrovem zklamán. "Nechávají na pokoji vraha a zabývají se jen jeho zbraněmi. Nakládají s ním jako s člověkem, který svou oběť ubodá a oni mu seberou nůž a jeho samého pustí na svobodu," řekl Mislat.

Sýrie v pátek požádala o "technickou pomoc" Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu, která je výkonným orgánem úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich zničení.

Dekret o připojení k haagské organizaci podepsal syrský prezident Bašár Asad. Sýrie se ale stane členem podle regulí nejdříve za 30 dní. V minulých dnech dala jasně najevo, že informace o rozsahu a umístění svých chemických zbraní poskytne měsíc po plném členství v OPWC. Washington to označil za nepřijatelnou hru o čas.  

V Římě mají v pátek syrskou krizi na programu také ministři vnitra šesti největších zemí Evropské unie (Německa, Francie, Británie, Itálie, Španělska a Polska) a Spojených států.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist