Švédsko se v úterý stalo první zemí Evropské unie, jež oznámila, že poskytne azyl všem syrským uprchlíkům, kteří o něj požádají.
"Všichni syrští žadatelé o azyl, kteří si ve Švédsku podají žádost, ji budou mít schválenou," prohlásila Annie Hörnbladová, mluvčí švédského úřadu pro migraci.
"Úřad nyní přijal toto opatření, protože je přesvědčený, že násilí v Sýrii v dohledné době neskončí," dodala s tím, že toto rozhodnutí, díky němuž uprchlíci dostanou trvalé povolení k pobytu, je platné až do odvolání.
Dosud Švédsko poskytovalo uprchlíkům jen tříleté povolení k pobytu po individuálním posouzení každého případu. Ti, kdo dostanou trvalé povolení k pobytu, budou mít rovněž dovoleno, aby se za nimi do Švédska přistěhovala rodina.
Imigrace vyvolává ve Švédsku napětí
Švédsko bylo jednou z klíčových uprchlických destinací v Evropě už během válek v Bosně a v Iráku. Nyní v severské zemi žádá o azyl průměrně tisíc Syřanů měsíčně, během posledních dvou let Švédsko přijalo téměř 15 tisíc syrských uprchlíků. Po oznámení uvolnění imigračních opatření se očekává další vlna příchozích.
Zástupce Syrské arabské kulturní asociace ve Švédsku Malek Laesker sice rozhodnutí švédských úřadů vítá, ale obává se, aby v zemi nevytvořilo ještě větší napětí. "Skutečnost, že je Švédsko první zemí, která otevřela svou náruč, je pozitivní a negativní zároveň," uvedl pro agenturu TT.
Podle Laeskera může tento krok vyhrotit už tak dost vášnivou debatu o švédské imigrační politice. "Už takhle tu okolo tohoto tématu panuje krize. Doufám, že to naši politici vyřeší po dobrém," doufá Laesker.
OSN: Sýrie je největší tragédií tohoto století
Ze Sýrie od vypuknutí občanského konfliktu v roce 2011 podle OSN uprchly už dva miliony lidí. Podle prohlášení vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antónia Guterrese je Sýrie "největší tragédií tohoto století."
Nejvíce uprchlíků zamířilo do sousedních států Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka. Tyto země už nápor imigrantů přestávají zvládat. Jejich ministři proto ve středu v Ženevě hledají společně s oficiálními činiteli UNHCR řešení, jak získat více mezinárodní pomoci.
Skandinávská země se nepřiklání k řešení syrského krize v podobě intervence. "Švédsko nechce vojenský zásah zkrátka proto, že si nemyslím, že je řešením tohoto konfliktu," prohlásil švédský premiér Fredrik Reinfeld. Podle Reinelda jsou nutné politické změny. "Je neskutečně těžké dosáhnout zamýšleného efektu pomocí střel Tomahawk, nebo jakýkoliv jiných, které použijí," dodal Reinfeld.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist