Ministři zahraničí Ligy arabských států vyzvali v neděli večer v Káhiře OSN a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost za vývoj v Sýrii v době, kdy několik zemí chystá vojenský úder proti syrskému režimu obviňovanému z použití chemických zbraní.

Ve stejném duchu se na zasedání vyjádřila Saúdská Arábie, když vyzvala světové společenství k použití všech nezbytných prostředků k zastavení násilí páchaného syrským režimem.

Zároveň upozornila, že jakýkoliv nesouhlas s mezinárodní akcí by režim povzbudil k dalším zločinům.

Předseda syrské opoziční koalice Ahmad Džarba na zasedání apeloval na arabské ministry zahraničí, aby podpořili připravovaný vojenský zásah několika západních států proti syrskému režimu obviněnému z použití chemických zbraní.

"Přišel čas vyzvat světové společenství, aby neslo svůj díl odpovědnosti a učinilo odstrašující opatření, které by tuto tragédii zastavilo," uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd.

Zdůraznil, že útok na Sýrii plánovaný americkým prezidentem Barackem Obamou nelze srovnávat s intervencemi v Iráku a Afghánistánu. "Tentokrát to nebudou žádné pozemní jednotky, ale pouze raketové útoky," prohlásil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist