Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek řekl, že USA jsou si na základě informací, které získaly tajné služby, jisté, že syrský režim podnikl 21. srpna u Damašku chemický útok. Podle ministra při něm zahynulo 1429 Syřanů včetně 426 dětí.

Kerry řekl ve velmi rozhodně proneseném prohlášení, že viníci musejí být potrestáni a že zůstat nečinný by bylo nepřijatelné. Odvetná akce bude podle ministra přesná a časově omezená. V žádném případě se nebude podobat invazím v Iráku a Afghánistánu ani předloňské intervenci proti Libyi. USA nehodlají nést odpovědnost za občanský konflikt v Sýrii a nepošlou do Sýrie vojáky.

"Je rizikem neučinit nic? Záleží na tom, jak se rozhodneme, protože zvolíme-li si život ve světě, kde zločinci a vrahové jako Asad mohou beztrestně útočit plynem na tisíce vlastních lidí a svět nic neučiní, budeme neustále konfrontováni s nebezpečím," zdůvodnil Kerry nezbytnost reakce.

Syrský režim se podle informací získaných zpravodajskými službami na odpálení chemických zbraní připravoval několik dní, konstatoval Kerry. Byla použita zatím neidentifikovaná nervová látka. Personál byl na místech, odkud byl útok veden, tři dny předem.

Ti, kdo patří k režimu, byli upozorněni, aby se připravili a použili plynové masky. Dle zprávy je jasné, odkud byly rakety s chemikáliemi vypáleny. Je prý jisté, že to bylo z míst kontrolovaných režimem. Dokument se opírá o zprávy získané zpravodajskými zdroji osobně i ze satelitů a dokládá fakta videozáznamy.

Kerry zároveň zdůraznil, že prezident Barack Obama událost konzultuje s Kongresem. O tom, jak a kdy USA odpoví, rozhodne na základě hodnot vyznávaných Spojenými státy.

Dle USA není možné, aby použití nejhrůznějších zbraní, jaké svět zná, zůstalo bez reakce. Kerry také řekl, že USA nejsou samy, že mají spojence, které sdílejí jejich názor, a to nejen Francii, ale i Ligu arabských zemí a Austrálii.

V telefonickém rozhovoru s Obamou francouzský prezident François Hollande zdůraznil, že Francie je pevně odhodlána reagovat a nenechat tento zločin bez potrestání. "Hollande cítil z Obamovy strany stejné odhodlání," uvedl zdroj blízký Hollandeovi.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se