Chystané uzavření dohody o zóně volného obchodu s Evropskou unií bude mít pro Ukrajinu negativní dopad, pohrozil ruský prezident Vladimir Putin.

Jestliže Kyjev smlouvu podepíše, Moskva podle něj přijme určitá "ochranná opatření". Putin to prohlásil ve čtvrtek na ekonomickém fóru, které se konalo v Rostově na Donu asi 100 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

"Pokud se naši sousedé rozhodnou výrazně liberalizovat celní pravidla ve vztahu s Evropskou unií, ukrajinský trh bude nevyhnutelně zaplaven zbožím vysoké kvality... A ukrajinské zboží bude z ukrajinského trhu vytlačeno," uvedl ruský prezident.

"Poté budou muset členské státy celní unie přemýšlet o ochranných opatřeních. I taková možnost existuje," dodal podle serveru EUObserver Putin.

Celní unii nyní tvoří Bělorusko, Kazachstán a Rusko. Moskva by ale chtěla do sdružení začlenit i další postsovětské státy, jako jsou Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a také právě Ukrajina. Výsledkem by měl být v příštích letech vznik takzvané Euroasijské unie, obdoby EU.

O bližší vztahy s Kyjevem ale usiluje i Evropská unie. Letos v listopadu má Ukrajina s Bruselem podepsat smlouvu o přidružení, jejíž součástí je i výše zmíněná dohoda o zóně volného obchodu.

Rusko se snaží zablokovat sblížení Ukrajiny s EU i konkrétními kroky, třebaže oficiálně tvrdí, že tomu tak není. Příkladem byla nedávná celní blokáda ze strany Moskvy, jejíž příčinou byla údajně kvalita dovážených ukrajinských cukrovinek, čemuž málokdo v Kyjevě věří.

Kazachstán zase zakázal dovoz ukrajinských vajec. Jen během letošního roku sáhla Moskva k obdobnému kroku už několikrát. Záminkou byla opět údajně špatná kvalita ukrajinských ryb nebo sýrů.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč hospodářské sblížení s Ruskem neodmítá, evropská integrace je ale jeho hlavní prioritou.

Prezident je podle ukrajinských médií závislý na silné finanční a politické podpoře mocných ukrajinských oligarchů, kteří mají zájem na obchodních stycích s Evropskou unií, zejména na exportu oceli a chemické produkce. Pokud má volit mezi Moskvou a Bruselem, je prý Janukovyč připraven vábení Ruska odmítnout.