Od minulého týdne při střetech mezi příznivci Muslimského bratrstva a egyptskými bezpečnostními složkami zemřelo nejméně 900 lidí a obětí každým dnem přibývá.
Při pondělním přepadení policejních mikrobusů na Sinaji zahynulo 25 egyptských policistů, v neděli se v dodávkách udusilo nejméně 36 islamistů, kteří byli právě převážení do káhirské věznice.
Zatímco OSN volá po prošetření smrti stovek lidí i po větším politickém prostoru pro Muslimské bratrstvo, členové bezpečnostních sil zadrželi jeho vůdce Muhammada Badího, oznámila podle agentury Reuters státní média.
Bílý dům pomoc Egyptu ještě nezastavil
Ukrýval se v káhirské čtvrti Nasr, která byla centrem protestů bratrstva v minulých týdnech. Badího čeká soud kvůli obviněním ze spiknutí ohledně červnové smrti osmi demonstrantů před káhirským sídlem bratrstva.
"Jde o nejnovější akci (prozatímní egyptské) vlády, která neodpovídá jejímu závazku vést komplexní politický proces. Je to akce odporující ideji justičního systému nezávislého na politice," řekl novinářům v Bílém domě jeho mluvčí Josh Earnest.
Bílý dům rovněž kritizoval výroky tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, že za svržením Mursího stál Izrael. Toto obvinění je "útočné, nepodložené a nepravdivé," řekl novinářům Earnest.
Bratrstvo později jmenovalo svým dočasným vůdcem Mahmúda Izzata. USA kritizovaly zatčení Badího jako krok, který neodpovídá zásadám respektování lidských práv.
Bílý dům zároveň popřel zprávy o údajném zastavení americké pomoci Egyptu. Prezident Barack Obama se ještě dnes sejde k jednání o Egyptu se členy národního bezpečnostního týmu
Islamisté protestují v ulicích egyptských měst od začátku července, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího, a chtějí jeho okamžitý návrat do funkce. Bývalý státník je obviněný ze špionáže a vražd, ke kterým mělo dojít během protivládních demonstrací.
Armáda Mursího drží na neznámém místě, generální tajemník OSN Pan Ki-mun tento týden uvedl, že by soud s ním měl být transparentní. Vyzval rovněž k rozšíření politického prostoru pro Muslimské bratrstvo, který je nyní podle něj "velmi omezený".
Mezi obětmi násilností posledních dní je i editor regionální pobočky egyptského listu Al-Ahrám v provinci Baháríja. Bezpečnostní složky střílely na jeho automobil v domnění, že chce uniknout ze stanoviště pro kontrolu dodržování zákazu nočního vycházení.
Vůz podle armády vzbudil podezření, protože jel v době zákazu nočního vycházení vysokou rychlostí a nereagoval na výzvy k zastavení, ani na výstražné výstřely do vzduchu. Novinář cestoval v autě se svým kolegou z listu Al-Gumhúríja, který vyvázl bez zranění. Tisk má ze zákazu nočního vycházení výjimku, upozornila agentura Reuters.
Za posledních šest dní v Egyptě zemřelo nejméně devět stovek lidí. "Při takovéto výrazné polarizaci egyptské společnosti musí nést úřady i političtí představitelé společnou zodpovědnost za ukončení nynějšího násilí. Měli by vynaložit veškeré úsilí k vytvoření plánu, který by dostal násilí pod kontrolu," uvedl Pan Ki-mun.
Saúdská Arábie slibuje finanční náhradu
Nabádal rovněž k rozšíření politického prostoru pro Muslimské bratrstvo, který je nyní podle něj "velmi omezený", a vyzval k důkladnému prošetření smrti 37 islamistů převážených do věznice i útoku, při němž zahynulo 25 policistů.
Podle vládních představitelů se převážení příznivci Muslimského bratrstva v neděli udusili slzným plynem při pokusu o útěk. Muslimské bratrstvo však tvrdí, že tito muži byli zavražděni.
Ve středu by se na mimořádné schůzce měli sejít ministři zahraničí Evropské unie a rozhodnout, zda kvůli krvavému vývoji v Egyptě neomezí finanční pomoc, kterou této zemi unie posílá, nebo nepozastaví dodávek zbraní z unijních zemí.
Saúdská Arábie reagovala příslibem, že arabské a muslimské státy nahradí Egyptu jakýkoli takto vzniklý finanční výpadek. USA o případném pozastavení hospodářské pomoci Egyptu ještě nerozhodly, uvažuje ale o jejím snížení. Pomoci pro egyptské nevládní organizace by se to případné škrtání dotknout nemělo.
V Egyptě samotném mezitím obhájce bývalého prezidenta Husního Mubáraka oznámil, že jeho klient obviněný ze zneužívání moci, zpronevěry státních peněz, podílení se na vraždách demonstrantů a z korupce bude do 48 hodin propuštěn z vazby na svobodu. Prokuratura ho prý již zprostila obvinění v jedné ze dvou korupčních kauz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist