Násilnosti v Egyptě si od středy vyžádaly už přes 900 mrtvých a několik tisíc zraněných. Nejméně 36 stoupenců konzervativního Muslimského bratrstva přišlo v neděli o život, když se pokusili o útěk z policejního konvoje, který je vezl do káhirského vězení. Informovaly o tom agentury AFP a AP.

Konvoj, ve kterém bylo převáženo na 600 zatčených osob, přepadli ozbrojenci náležející podle agentury MENA také k Muslimskému bratrstvu. Dostali se do přestřelky se strážci, kteří proti nim použili i slzný plyn. Tím se podle informací agentury Reuters udusili lidé uzavření v policejních dodávkách.

Egyptské ministerstvo vnitra počet mrtvých zatím nepotvrdilo, ale oznámilo, že zahynul určitý počet zadržovaných při pokusu o útěk z vězení. Reuters informuje o 38 obětech.

Násilnosti v Egyptě povedou k přezkoumání vztahů Evropské unie s Egyptem. Blok 28 zemí to uvedl v nedělním prohlášení. Situace v Egyptě se stále neuklidňuje. Islamisté chtějí i po tvrdé konfrontaci z minulých dní pokračovat v protestech proti prozatímní vládě a armádě.

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso v prohlášení vyzvali všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zabránily další eskalaci násilí v Egyptě. Brusel bude podle nich dál podporovat snahy o ukončení násilností a obnovení politického dialogu v severoafrické zemi.

"Evropská unie společně se svými členskými státy v následujících dnech v tomto smyslu bezodkladně přezkoumá svůj vztah s Egyptem a přijme opatření zaměřená na splnění těchto cílů," stojí v prohlášení zveřejněném na webu komise.

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvali ministry zahraničí EU, aby se situací v Egyptě zabývali. Ministři by se měli sejít příští týden.

Rostoucí násilí v Egyptě odsoudil v sobotu také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V prohlášení zveřejněném v New Yorku označil za nepřijatelné útoky na kostely, nemocnice a veřejná zařízení. Obě strany konfliktu vyzval k maximální zdrženlivosti a snaze o uklidnění situace.

Dočasná egyptská vláda se kritice brání. Kabinet tvrdí, že musí "čelit válce, kterou vedou extremisté".

Mluvčí prozatímního prezidenta Adlího Mansúra podle agentury DPA kritizoval zahraniční sdělovací prostředky za to, že údajně neinformují o krutostech militantních islamistů, například o jejich útoku na policejní stanici na káhirském předměstí Kardása. Útočníci tam údajně pozabíjeli policisty a zhanobili jejich mrtvoly.

Egyptské ministerstvo zahraničí v neděli zveřejnilo na tiskové konferenci videozáznam, na kterém je vidět, jak protestující, kteří jsou ozbrojeni, střílí po vojácích. Příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího se ale brání s tím, že jde jen o izolované případy lidí, kteří se infiltrovali mezi poklidné demonstranty. Za vyhrocení násilí podle nich naopak mohou egyptské bezpečnostní složky.

Islamisté zrušili protestní pochod

V sobotu se střet mezi ozbrojenými složkami a islamisty soustředil do mešity na Ramsesově náměstí v Káhiře. V té se po pátečních protestech zabarikádovaly stovky Mursího stoupenců, do večera se ale vojákům podařilo budovu vyklidit. Podle egyptského ministerstva vnitra citovaného agenturou AFP bylo zadrženo 385 osob ze zhruba 700 lidí, kteří se v mešitě opevnili.

I přes tvrdý zásah armády ohlásili stoupenci Muslimského bratrstva na neděli další protestní pochody v Káhiře. Jeden z nich měl směřovat také k ústavnímu soudu. Chrání ho ale armáda, a islamisté proto pochod zrušili.

Stoupenci islamistů se nechali slyšet, že nepřestanou protestovat do té doby, než v prezidentském křesle opět usedne Muhammad Mursí.

Egyptská vláda proto pohrozila, že zasáhne proti terorismu "železnou pěstí" a jedná o možném zákazu Muslimského bratrstva.

S návrhem prohlásit toto islamistické hnutí, z jehož řad vzešel Mursí, za nezákonné, přišel prozatímní premiér Házim Bibláví. "Nemůže být usmíření s těmi, kdo mají na rukou krev," řekl.

Šéf egyptské armády: V zemi je místo pro všechny

Šéf egyptské armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi v neděli vzkázal islámským konzervativcům, kteří usilují o znovuuvedení sesazeného prezidenta Muhammada Mursího do funkce, že v zemi je místo pro všechny. Naznačil jim tak, že se stále mohou podílet na její politické transformaci.

Sisi zároveň popřel, že by armáda se chtěla v Egyptě chopit moci. Upozornil však, že nečinně přihlížet páchanému násilí ale nebude.