V rozbouřeném Egyptě vypukly v pátek další střety. Muslimské bratrstvo vyzvalo k celonárodnímu "pochodu zloby", a do ulic se tak vydaly desítky tisíc jeho přívrženců.

Dav Mursího stoupenců začal po poledních modlitbách směřovat k centru Káhiry. Bezpečnostní složky proti nim na severu města zasáhly slzným plynem. Při demonstracích zemřelo nejméně 70 lidí. Podle bezpečnostních sil přišlo jenom v Káhiře o život 50 lidí, včetně 24 policistů. Dalších téměř 20 mrtvých je hlášeno z jiných egyptských měst. Zprávy ale prakticky nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Centrem pátečních protestů se stalo Ramsesovo náměstí v Káhiře. "Shromáždili se zde islamisté i odpůrci jak Muslimského bratrstva, tak armády. Používají kameny, slzný plyn a dělobuchy," uvedl korespondent deníku Guardian. Reportéři BBC zaslechli v blízkosti náměstí také výstřely. "Viděl jsem sedm těl a mnoho postřelených," tweetoval pro BBC Jeremy Bowen.

Účastníci protestu, které citovala stanice Al-Džazíra, tvrdili, že na dav střílely posádky z vrtulníků, které přelétávaly demonstrantům nad hlavami.

Protesty se nevyhnuly ani Alexandrii; ve městě Tanta střílela policie granáty se slzným plynem. Protestní pochod se koná i v rudomořském letovisku Hurghada.

Zprávy o situaci jsou velmi chaotické. Ministerstvo vnitra lidi vyzvalo, aby se nepřibližovali k centru, které je od rána přísně střeženo vojáky. Centrální náměstí Tahrír, které bylo dějištěm protestů v minulosti, bylo zcela uzavřeno.

Lidé se snažili dostat na Ramsesovo náměstí, které je severně od Tahríru. Právě odtud je hlášeno nejvíce obětí. Svědci, jež cituje Reuters, jich prý viděli 50. Zprávy lze ale těžko nezávisle ověřit.

Islamisté chtějí pochodem vyjádřit nesouhlas se středečním zásahem armády a zmobilizovat příznivce svrženého prezidenta Muhammada Mursího vystavené armádním represím.

"Navzdory bolesti a smutku ze ztráty našich mučedníků nedávné zločiny pučistů jen zvýšily naše odhodlání s nimi skoncovat," uvedl na svém twitterovém účtu mluvčí Muslimského bratrstva Džihád Haddád.

Konzervativní Muslimské bratrstvo také navzdory dosavadnímu krveprolití vyzvalo své stoupence, aby pokračovali v protestních pochodech po celé zemi každý den i celý následující týden, který pro muslimy vždy začíná sobotou a končí svátečním pátkem. Podle islamistů mají protesty pokračovat, dokud armáda neustoupí a nevrátí Mursího do prezidentské funkce.

Zástupce takzvané Aliance proti státnímu převratu, což je další sdružení konzervativních muslimů v zemi, nicméně Mursího stoupence vybídl, aby se při pokračujících demonstracích vyvarovali násilných činů.

Káhirské ulice střeží armáda

Klíčová místa v Káhiře začala už před pátečním ohlášeným protestem střežit egyptská armáda. Ulice blokují vojenské vozy, policie dostala rozkaz použít k obraně veřejných budov i ostrou munici.

Vojáky a obrněné vozy bylo vidět především ve čtvrti Nasr na severovýchodě Káhiry. Ta byla do středy hlavní baštou stoupenců svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Mobilizace k "pochodu zloby" je ozvěnou lidového povstání z počátku roku 2011, kdy byl pod stejným heslem svržen prezident Husní Mubárak.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala na svém mimořádném zasedání k národnímu usmíření a zastavení všech násilností. Rostoucí nevoli s krizovým vývojem v Egyptě a s postupem egyptské armády dávají najevo i Spojené státy.

"Členové Rady bezpečnosti OSN se domnívají, že je nutné ukončit v Egyptě násilnosti. Strany konfliktu musí projevit maximální zdrženlivost a směřovat k národnímu usmíření," řekla María Cristina Percevalová, zástupkyně Argentiny, která radě předsedá.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek oznámil zrušení vojenských manévrů, které armáda USA pořádá s Egypťany každé dva roky. Nejbližší cvičení se mělo konat v září. Podle ministra obrany USA Chucka Hagela násilnosti v Egyptě ohrožují také dlouhodobou americko-egyptskou vojenskou spolupráci.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová navíc uvedla, že Spojené státy podrobí revizi programy pomoci, kterou poskytují Egyptu. Každoročně do Egypta posílají pomoc ve výši 1,55 miliardy dolarů. Její většinu tvoří pomoc vojenská. Spojené státy také vyzvaly své občany, kteří nyní pobývají v Egyptě, aby zemi opustili.

Situací v Egyptě se budou zabývat rovněž ministři zahraničí Evropské unie. V pátek je k tomu vyzvali francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Ministři by se měli sejít příští týden.

Merkelová prohlásila, že Berlín by vzhledem k vývoji v Egyptě mohl přehodnotit své vztahy ke Káhiře. Oba politici zastávají názor, že jediným možným řešením egyptské krize je dialog všech politických sil.

Výstřely na náměstí Tahrír

Při potlačování pouličních protestů armádou bylo ve středu a ve čtvrtek usmrceno 638 lidí a dalších 4 201 zraněno. To alespoň tvrdí vládní údaje. Podle islamistů je ale počet obětí mnohonásobně vyšší.

Na protest proti armádním represím zaútočili stoupenci Muslimského bratrstva ve čtvrtek odpoledne na úřad guvernéra Gízy.

V noci ze čtvrtka na pátek se pokusili zaútočit také na kasárna pořádkové policie v okrese Abú Karkas. Rodinní příslušníci policistů sice jejich útok odvrátili, podle informace očitých svědků na zpravodajském portálu Youm7 se ale islamistům podařilo zapálit místní policejní stanici.

Další budova hořela v noci ve městě Aríš na Sinajském poloostrově. Mursího přívrženci tu zapálili úřad daňové správy. Obyvatelé se snažili oheň uhasit, útočníci se ale vrátili s novými zápalnými bombami a už nedovolili nikomu zasáhnout.

Události rozdělují muslimy ve světě

V mnoha zemích vyšli muslimové do ulic na podporu egyptského Muslimského bratrstva.

Asi 600 demonstrantů se v Jeruzalémě shromáždilo před mešitami na Chrámové hoře. Hamas je palestinské křídlo Muslimského bratrstva a Sisi je považován za vůdce převratu, kterým byl začátkem července svržen egyptský prezident Muhammad Mursí reprezentující bratrstvo. Demonstranti z Hamasu Sisiho označují za kolaboranta s USA a Mursího za jediného a stále legitimního prezidenta Egypta.

Velmi početné pochody na podporu bratrstva se konaly v Indonésii, která je zemí s nejpočetnějším muslimským obyvatelstvem.

Asi 1 000 lidí protestovalo proti krveprolévání v Ankaře a podobný počet pak vyšel do ulic Istanbulu. Turecko ještě přitvrdilo svůj tón vůči Káhiře. Prezident Abdullah Gül prohlásil, že to, co se stalo ve středu v Egyptě, je zneuctění islámu a arabského světa.

Turecko na protest odvolalo svého velvyslance z Káhiry, která pak reagovala recipročně. Egypt dnes zrušil společné námořní manévry s Tureckem, jež se měly konat v říjnu. Egyptské ministerstvo zahraničí to zdůvodnilo nepřijatelnými činy Turecka a jeho vměšováním do egyptských záležitostí.

Na straně egyptské vlády stojí naopak některé země Perského zálivu. Saúdskoarabský král Abdalláh vyzval Araby, aby se postavili společně proti snahám o destabilizaci Egypta.

"Saúdská Arábie stála a nadále stojí za egyptskými bratry v jejich boji proti terorismu," sdělil král. Rijád byl spojencem svrženého prezidenta Husního Mubaraka a tradičně nemá dobré vztahy s Muslimským bratrstvem. Po Mursího svržení slíbil Káhiře pomoc pěti miliard dolarů. Podobně za novým režimem v Egyptě stojí Bahrajn.

Afghánské islamistické hnutí Taliban žádá, aby se Mursí mohl vrátit do úřadu. Učinilo tak v prohlášení podepsaném Afghánským islámským emirátem, jak se Taliban označoval, když vládl Afghánistánu do svého svržení v roce 2001.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist