Výsledkem "strategické revize" rozpočtu amerického ministerstva obrany je seznam několika různých možností, žádná ale nepočítá se zastavením některého ze zbrojních programů. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to ve středu prohlásil šéf Pentagonu Chuck Hagel. V příštích pěti letech by podle něj ministerstvo mohlo ušetřit deset miliard a celkově v příštích deseti letech až 40 miliard dolarů.

Hagel uvedl, že škrty se zřejmě budou týkat početních stavů americké armády. Žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo, nicméně stavy vojáků ve zbrani by se mohly snížit o 70 tisíc a stavy záloh o 65 tisíc mužů, uvedl ministr. I po těchto krocích bude ale podle Hagela chybět 30 až 35 miliard dolarů do stanoveného cíle rozpočtových úspor.

Ještě víc ušetřit by ministerstvo mohlo změnami v poskytování zdravotní péče, ve výši platů vojáků v misích, v omezení příspěvků na bydlení a ve snížení platů civilních zaměstnanců resortu. Zvažuje se možnost likvidace až pěti letek taktického letectva a snížení počtu transportních letadel C-130. Počítá se i se snížením nákladů na velitelské složky a na analytickou činnost rozvědky.

Otázka úspor je podle ministra Hagela konfliktní. Volit je třeba mezi velikostí armády a potřebou její modernizace. Toto rozhodnutí musí v příštích měsících učinit prezident Barack Obama. Bude-li zájem udržet bojeschopnost armády, pak Pentagon bude podle ministra trvat na vývoji nového bombardéru a nového typu raket s plochou dráhou letu umístněných na ponorkách, na výrobě stíhačky F-35 a investicích do kybernetické obrany a výcviku speciálních komand.

Pokud Kongres přistoupí ke zvláště hlubokým škrtům, bude muset Pentagon podle Hagela pozastavit výrobu tří letadlových lodí. Nejhorší by byl scénář, kdy by ministerstvo muselo v příštím fiskálním roce ušetřit 50 miliard a v příštích deseti letech 500 miliard dolarů. V takovém případě by výcvik a výzbroj armády nebyly na dostatečné úrovni, aby ozbrojené síly USA mohly čelit lépe zabezpečenému nepříteli, prohlásil Hagel.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se