Americký ministr obrany Leon Panetta se rozhodl zrušit dosavadní zákaz bránící nasazení vojaček do bojových akcí.
Ve středu to oznámily zpravodajské agentury s odvoláním nejmenovaného vysokého představitele Pentagonu, oficiálně má být rozhodnutí oznámeno později.
Ženám sloužícím v amerických ozbrojených silách se tak otevře přístup k plnění bojových funkcí a potenciálně i k práci ve speciálních jednotkách.
Průlomové rozhodnutí, které doporučili i náčelníci štábů amerických ozbrojených sil, má zrušit pravidlo z roku 1994, které bránilo převelení vojaček do malých bojových jednotek.
Rozhodnutí však dá velitelům do ledna 2016 možnost usilovat o speciální výjimky, pokud se domnívají, že určité funkce by měly zůstat ženám nedostupné.
Loni v listopadu čtyři americké vojačky, které sloužily v Iráku a Afghánistánu, u federálního soudu v San Francisku napadly zákaz účasti žen v bojových operacích.
Pentagon doplatí odstupné vyhozeným homosexuálním vojákům, dohromady za 47 milionů korun - čtěte ZDE
Americký generál, který v roce 1991 vedl operaci Pouštní bouře proti Iráku, zemřel - čtěte ZDE
Zákaz je podle nich relikt minulosti, protože v současné době nejasných frontových linií se ženy stejně zapojují do boje, akorát za to nejsou oceňovány či povyšovány jako muži.
Hodnostní strop pro ženy
V americké armádě přitom čtyři pětiny důstojníků získaly vyšší hodnost díky nasazení na bojišti.
"Ženy, které posledních deset let strávily na misích v Iráku a Afghánistánu, se vracejí zpět a zjišťují, že narážejí na hodnostní strop," uvedla tehdy advokátka Ariela Migdalová, zastupující vojačky.
Podle právničky ženy v uniformě neměly přístup k přibližně 238 tisícům postů.
Pentagon se i bez žaloby pokoušel řešit otázku, jak rozšířit roli žen v armádě. Panetta již loni v únoru nařídil změnu pravidel, díky níž se vojačkám otevřelo 14 tisíc nových postů.
Pentagon také povolil nasazení žen v praporech, tedy v jednotkách o asi 800 vojácích, což znamenalo přiblížení se kontaktu s nepřítelem.
Námořní pěchota pak na podzim poprvé umožnila ženám důstojnický výcvikový kurz, avšak dvě první účastnice nakonec náročný kurz nedokončily.
Největší odpor vůči účasti žen v bojových operacích byl prý u pěchoty, která měla za to, že ženy by jen obtížně zvládaly dlouhé pochody, během nichž vojáci nesou těžké náklady a objemnou výzbroj.
Ženy v americké armádě představují asi 14 procent z 1,4 milionu jejích příslušníků. Z toho asi 280 tisíc žen sloužilo v Iráku anebo Afghánistánu. Zhruba 150 žen v těchto konfliktech padlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist