Americký ministr obrany Leon Panetta se rozhodl zrušit dosavadní zákaz bránící nasazení vojaček do bojových akcí.

Ve středu to oznámily zpravodajské agentury s odvoláním nejmenovaného vysokého představitele Pentagonu, oficiálně má být rozhodnutí oznámeno později.

Ženám sloužícím v amerických ozbrojených silách se tak otevře přístup k plnění bojových funkcí a potenciálně i k práci ve speciálních jednotkách.

Průlomové rozhodnutí, které doporučili i náčelníci štábů amerických ozbrojených sil, má zrušit pravidlo z roku 1994, které bránilo převelení vojaček do malých bojových jednotek.

Rozhodnutí však dá velitelům do ledna 2016 možnost usilovat o speciální výjimky, pokud se domnívají, že určité funkce by měly zůstat ženám nedostupné.

Loni v listopadu čtyři americké vojačky, které sloužily v Iráku a Afghánistánu, u federálního soudu v San Francisku napadly zákaz účasti žen v bojových operacích.

Zákaz je podle nich relikt minulosti, protože v současné době nejasných frontových linií se ženy stejně zapojují do boje, akorát za to nejsou oceňovány či povyšovány jako muži.

Hodnostní strop pro ženy

V americké armádě přitom čtyři pětiny důstojníků získaly vyšší hodnost díky nasazení na bojišti.

"Ženy, které posledních deset let strávily na misích v Iráku a Afghánistánu, se vracejí zpět a zjišťují, že narážejí na hodnostní strop," uvedla tehdy advokátka Ariela Migdalová, zastupující vojačky.

Podle právničky ženy v uniformě neměly přístup k přibližně 238 tisícům postů.

Pentagon se i bez žaloby pokoušel řešit otázku, jak rozšířit roli žen v armádě. Panetta již loni v únoru nařídil změnu pravidel, díky níž se vojačkám otevřelo 14 tisíc nových postů.

Pentagon také povolil nasazení žen v praporech, tedy v jednotkách o asi 800 vojácích, což znamenalo přiblížení se kontaktu s nepřítelem.

Námořní pěchota pak na podzim poprvé umožnila ženám důstojnický výcvikový kurz, avšak dvě první účastnice nakonec náročný kurz nedokončily.

Největší odpor vůči účasti žen v bojových operacích byl prý u pěchoty, která měla za to, že ženy by jen obtížně zvládaly dlouhé pochody, během nichž vojáci nesou těžké náklady a objemnou výzbroj.

Ženy v americké armádě představují asi 14 procent z 1,4 milionu jejích příslušníků. Z toho asi 280 tisíc žen sloužilo v Iráku anebo Afghánistánu. Zhruba 150 žen v těchto konfliktech padlo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist