Člen amerického komanda SEAL, které loni zabilo Usámu bin Ládina, napsal knihu o průběhu celé akce v pákistánském Abbottabádu. Dílo má v USA vyjít v září a již teď vzbuzuje debaty, zda nebude obsahovat utajované informace.

Autor knihy No Easy Day (Nijak jednoduchý den), jenž vystupuje pod pseudonymem Mark Owen, byl slovy vydavatele "jedním z prvních mužů, kteří vpadli do dveří ve třetím patře teroristova úkrytu, a viděl jeho smrt", píše americký deník Washington Post.

Mluvčí Pentagonu George Little řekl, že "neví o tom, že by knihu někdo z ministerstva (obrany) viděl". To přitom běžně kontroluje knihy členů vojska a zajišťuje, aby se v nich neobjevily tajné materiály.

Zástupci Pentagonu už pohrozili, že pokud se díky knize na veřejnost dostanou utajované podrobnosti o operaci proti bin Ládinovi, předají celou věc k vyšetření ministerstvu spravedlnosti. To by mohlo zabavit veškeré tržby z prodeje knihy.

Vydavatel tvrdí, že  je vše v pořádku

Mluvčí newyorského nakladatelství, které knihu uvede na trh, však tvrdí, že titul prověřil právník, který v minulosti zastupoval členy týmu SEAL.

"Posoudil obsažené informace taktického, technického a procedurálního charakteru i informace, které by mohly být považovány za tajné. Zjistil, že kniha nepředstavuje riziko pro národní bezpečnost," uvedla mluvčí.

Kniha No Easy Day vyjde symbolicky 11. září - v den výročí útoků na New York a Washington, které spáchala Al-Káida a po kterých zahájily Spojené státy celosvětový hon na bin Ládina.

Titul se objevuje na trhu v době, kdy několik bývalých členů speciálních vojenských týmů a amerických tajných služeb obvinilo prezidenta Baracka Obamu, že si přivlastňuje příliš velký podíl na likvidaci bin Ládina. Zároveň tvrdili, že Obama ohrozil národní bezpečnost, když umožnil zveřejnit příliš mnoho detailů o operaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist