Belgický král Albert II. ve středu v projevu k národu oznámil, že 21. července odstoupí a trůn přenechá svému nejstaršímu synovi, 53letému korunnímu princi Philippovi. Řekl, že v jeho věku 79let už nemůže povinnosti panovníka vykonávat podle svých představ.

Král oznámil svou abdikaci v projevu, který přenášel rozhlas a televize. "Považuji za čest a požehnání, že jsem velkou část života mohl sloužit této zemi a jejím obyvatelům," řekl Albert II.

Potvrdil, že odstoupí 21. července, kdy Belgie slaví den nezávislosti, ve prospěch svého syna prince Philippa. Zdůraznil, že věk a zdravotní stav mu už nedovolují vykonávat panovnické povinnosti tak, jak by chtěl.

Albert končí po 20 letech panování. Spekulace o jeho odstoupení se Belgií šířily delší dobu. Veřejnost a média soudily, že už byl úřadem unaven.

Albert II. nastoupil na trůn po svém starším bratru Baudouinovi v roce 1993. Brzy se musel přiznat k nemanželské dceři a krizí prošlo také jeho manželství s královnou Paolou. Zároveň však Albert II. po létech upjaté formálnosti vnesl do života královské rodiny jistou lehkost a osobní kouzlo.

V dubnu abdikovala po 33 letech také královna sousedního Nizozemska Beatrix a trůn přenechala svému nejstaršímu synovi Willemu-Alexanderovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist