Zraněný Džochar Carnajev byl týden po pumovém útoku při maratonu v Bostonu formálně obviněn z použití zbraně hromadného ničení. Obvinění si vyslechl na nemocničním lůžku v přítomnosti soudce. Hrozí mu i trest smrti.
Devatenáctiletému Čečenci, který v bostonské nemocnici Beth Israel Deaconess Medical Center leží s prostřeleným hrdlem a zraněním na noze, předali zástupci městské prokuratury obvinění v zalepené obálce. Po formálním obvinění by měl Carnajev dostat advokáta ex offo.
Je pravděpodobné, že federální žaloba bude pro Carnajeva požadovat trest smrti. Před státním soudem v Bostonu by mu však hrozilo maximálně doživotí. Ve státě Massachusetts totiž trest smrti neexistuje.
Obžalobu podle dřívějších zpráv amerických médií povede Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts. O případ se podle amerických vládních zdrojů zajímá ministr spravedlnosti Eric Holder. První stání v Carnajevově případu by se mělo konat 30. května.
Žaloba, kterou zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti (tisková zpráva v angličtině ZDE, žaloba v plném znění ZDE), obsahuje některé nové skutečnosti a detaily případu. Vyplývá z ní například, že Carnajev je zraněn nejen na krku a noze, ale i na hlavě a na rukou. Na místě přestřelky policie našla další tlakový hrnec s výbušninou podobný těm, které minulý týden v pondělí explodovaly v cílové rovince bostonského maratonu.
Dzhokar Tsarnaev charged with conspiring to use weapon of mass destruction against persons and property in U.S. resulting in death
— U.S. Attorney MA (@DMAnews1) 22. dubna 2013
Bílý dům vnesl jasno do sporů o podobě soudu s mužem, který podle FBI dvěma explozemi v cílové rovince bostonského maratonu zabil tři lidi a téměř 140 dalších zranil. Právníci se přeli, zda je možné soudit Carnajeva jako "nepřátelského bojovníka" před vojenským tribunálem, což by výrazně rozšířilo pravomoci vyšetřovatelů i soudu.
Mluvčí Bílého domu Jay Carney novináře seznámil s právním stanoviskem úřadu prezidenta, podle něhož takový postup není možný. Carnajev, na rozdíl od svého mrtvého bratra Tamerlana, měl totiž americké občanství.
"Jako nepřátelský voják nebude souzen. Tohoto teroristu bude soudit náš civilní právní systém. Podle amerických zákonů nelze občana USA postavit před vojenskou komisi," zdůraznil Carney.
Takzvané "vojenské komise" byly zákonem zřízeny v roce 2006 jako jeden z právních nástrojů pro boj s terorismem. Impulsem k jejich vzniku byly teroristické útoky na New York a Washington v roce 2001. Komise působí například na vojenské základně Guantánamo.
Vyšetřovatelům odpovídá písemně, jen sporadicky
Zprávy o zdravotním stavu Carnajeva se rozcházejí. Podle některých zdrojů je při vědomí a na lůžku jednotky intenzivní péče sporadicky písemně odpovídá na otázky vyšetřovatelů. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na weby stanic ABC a NBC. Stejnou informaci poskytl anonymně jeden z vyšetřovatelů deníku USA Today, který ho citoval na svém webu.
To ale úřady opakovaně popřely. Senátor Dan Coats prohlásil, že mladý Čečenec "není ve stavu, kdy by z něj vyšetřovatelé mohli dostat jakoukoli informaci". Zprávy o písemné výpovědi Carnajeva fakticky popřel i šéf bostonských policistů Ed Davis. Připustil jen, že zraněný muž zřejmě vnímá.
Vyšetřovatelé se podle ABC News zajímají především o to, zda měli Džochar spolu s jeho usmrceným bratrem Tamerlanem, kterého policie rovněž považuje za strůjce atentátu, nějaké komplice. Policie je ale přesvědčena o tom, že jednali sami.
Úřady rovněž zajímá to, kde si bratři obstarávali zbraně, na které žádný z nich neměl povolení, kde získali výbušniny a kde na ně vzali peníze.
Pokus o sebevraždu
Vyšetřovatelé FBI se podle agentury DPA domnívají, že si Carnajev střelné zranění na krku mohl způsobit sám při pokusu vzít si život. List The New York Times s odvoláním na nejmenovaného policejního představitele napsal, že Džocharovo zranění ukazuje na střelbu zblízka a na to, že vystřelil sám.
Policisté Džochara dopadli po rozsáhlé pátrací akci v noci na sobotu. Policie ho obklíčila na bostonském předměstí Watertown. Podle lékařů ztratil hodně krve a jeho zdravotní stav je vážný, ale stabilizovaný.
Dvě exploze zabily v cíli bostonského maratonu před týdnem tři osoby, dalších na 140 bylo zraněno.
Boston držel minutu ticha
Boston v pondělí při zádušní mši uctil památku obětí útoku, devětadvacetileté vedoucí restaurace Krystle Campbellové a čínské studentky Lu Ling-c'. Obyvatelé města si také minutou ticha připomněli týden od chvíle, kdy atentátníci v cílové rovince maratonu udeřili.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na místě výbuchů nadále sbírá důkazní materiál. Podle Davise agenti nalezli desku s plošnými spoji, která k jedné z náloží patřila. Deska stále ještě má připájené dráty. Odborníci chtějí z objevených úlomků výbušné zařízení zpětně sestavit, aby zjistili, z čeho přesně bylo vyrobeno.
Na místě působí také statici, kteří kontrolují stav budov v dějišti atentátů. Místo je doposud uzavřeno, jeho otevření se podle médií očekává v řádu dní. Dnes chce policie začít vracet osobní věci, které lidé po explozích v cílové rovince maratonu zanechali.
Senát amerického Kongresu mezitím oznámil, že připravuje zvláštní jednání, v němž chce vyšetřit postup FBI v kauze Tamerlana Carnajeva. Otazníky podle poslanců vyvolává postup FBI při předloňském Carnajevově výslechu, který neodhalil žádné znepokojivé signály. Někteří američtí senátoři tento fakt označují za možné selhání. Slyšení, které organizuje senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb, má začít v brzké době, možná už v úterý.
Vyšetřování se podle ruských médií rozběhlo i v Moskvě. Ruští vyšetřovatelé podle moskevského rozhlasu očekávají, že od amerických úřadů dostanou dokumentaci týkající se obou čečenských bratří. Dorazit do Moskvy by měla údajně každým dnem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist