Napětí v Bostonu postupně opadá. Policie v pátek dopadla Džochara Carnajeva, který podle vyšetřovatelů měl se svým bratrem na svědomí pondělní bombový útok v cíli bostonského maratonu.
Válečná zóna na předměstí Watertown, kterou celý den křižovaly obrněné vozy a policejní auta, se tak večer a v noci změnila v místo oslav.
Krátce po páté hodině odpoledne (po 23. hodině SEČ) vyšel majitel jednoho z domů ve Watertownu na zahradu. U lodě, kterou tam má zaparkovanou, si všiml krvavých stop. "Otevřel plachtu na vrcholu lodi a spatřil muže pokrytého krví. Ustoupil a zavolal nám," popsal bostonský policejní komisař Edward Davis.
Podle CNN si muž nejprve myslel, že se pod plachtu na lodi prodrala nějaká veverka. Pak ale zjistil, že někdo jeden z zpevňujících řemenů přeříznul nožem. Když nakoukl dovnitř, zahlédl v šeru někoho zachumlaného v tratolišti v krve. Pak teprve pochopil, že nastal čas zavolat policii.
Podle NBC pomohl úřadům také vrtulník s termokamerou, která pomocí infračervených paprsků zaznamenala nezvyklé teplo v lodi. Na místo tak nasměrovala policejní komanda. Carnajev si našel úkryt těsně za hranicí oblasti, kterou policisté celý den propátrávali. Když jednotky dorazily na místo, podezřelý začal střílet.
Teprve po hodinovém monitorování, během něhož byl Džochar vyzván, aby se vzdal se policisté na loď vrhli. Podle CNN ale plachtu odhrnul policejní robot.
CAPTURED!!! The hunt is over. The search is done. The terror is over. And justice has won. Suspect in custody.
— Boston Police Dept. (@Boston_Police) 20. dubna 2013
"DOPADEN!!! Hon skončil. Pátrání je hotovo. Teror skončil. A spravedlnost zvítězila. Podezřelý je zadržen," uvedla bostonská policie na Twitteru. Po dopadení podezřelého vypukl v ulicích Watertownu jásot.
Jakmile se zpráva objevila v médiích a na sociálních sítích, do ulic Bostonu vyšly stovky lidí a po dni stráveném v napětí za zamčenými dvěřmi jejich domovů začali oslavovat.
The streets in Boston right now!! It's Friday and we're #bostonstrong!!! Yeahhhh!!! @jennavever twitter.com/JoeBreezyRadio…
— Joe Breezy (@JoeBreezyRadio) 20. dubna 2013
Ulice, kterými se v noci v Bostonu vracely policejní vozy z úspěšného zásahu, lemovaly zástupy lidí. Lidé strážcům pořádku hlasitě děkovali, někteří skandovali "BDP" (Boston Police Department), zkratku bostonského policejního sboru. Policisté projevy vděku opětovali s pomocí tlampačů.
Oslavy v ulicích:
V některých čtvrtích města lidé sborově zpívali píseň amerického zpěváka Neila Diamonda Sweet Caroline, která se často ozývá při zápasech místního profesionálního baseballového klubu Boston Red Sox.
Podívejte se, jak skončil policejní zásah ve Watertownu:
Projevy radosti a vděku ovládly i jiná města na východním pobřeží USA. Na newyorském stadionu Citi Field přerušila zpráva o úspěšném policejním zákroku večerní baseballový zápas New York Mets s týmem Washington Nationals. Na světelném panelu se objevila věta "Všichni obyvatelé New Yorku podporují bostonský policejní sbor" a lidé na tribunách skandovali "U-S-A, U-S-A".
Džochar Carnajev se svým bratrem Tamerlanem podle vyšetřovatelů umístil v cílové rovince bostonského maratonu dvě nálože, které v pondělí usmrtily tři osoby a dalších 140 zranily.
Tři události v okolí Bostonu na mapě:
15. dubna - V bezprostřední blízkosti cíle mezinárodního maratonského běhu v americkém Bostonu explodovaly dvě nálože. Byly sestrojeny z tlakových hrnců, obsahujících ostrý kovový odpad, případně ložiskové kuličky nebo hřebíky.
- Při útoku zemřeli tři lidé včetně osmiletého chlapce, zraněno bylo kolem 180 lidí. Desítce z nich museli lékaři amputovat končetiny.
16. dubna - Americký prezident Barack Obama označil nejhorší pumový útok na území USA od 11. září 2001 za teroristický čin. Nařídil stáhnout vlajky na veřejných budovách na půl žerdi.
- Pákistánské islamistické hnutí Taliban odpovědnost za útok odmítlo. Násilí odsoudili politici z celého světa.
17. dubna - Americká policie se dostala k nejméně dvěma videozáznamům zachycujícím muže podezřelého ze spáchání atentátu. Média uvedla, že ve věci totožnosti jsou vyšetřovatelé "blízko cíle".
18. dubna - Obama při bohoslužbách v Bostonu uctil památku obětí útoku. Zdůraznil, že Američané se nenechají zastrašit a napřesrok se slavný závod opět poběží.
- Americká FBI zveřejnila fotografie dvou mužů podezřelých z atentátu a požádala veřejnost o pomoc s jejich identifikací.
19. dubna - Při honičce na bostonském předměstí policisté jednoho z údajných pachatelů útoků zastřelili, druhý byl na útěku. Podle médií jde o bratry čečenského původu, kteří v USA žili desítku let.
- Uprchlík byl identifikován jako Džochar Carnajev (19) z Cambridge na předměstí Bostonu. Mrtvým je jeho šestadvacetiletý bratr Tamerlan.
- Podezřelí na útěku také zabili člena ostrahy Massachusettského technického institutu (MIT) v Cambridge.
20. dubna - Džochar Carnajev byl dopaden a převezen do nemocnice. Podle policie byl ve vážném stavu a krvácel. Skrýval se v lodi na dvoře jednoho z domů na bostonském předměstí Watertown.
Carnajev zatím nebyl obviněn
Zdravotní stav Carnajeva je podle televizní stanice CNN dál vážný, má těžká zranění a ztratil mnoho krve. Mladý Čečenec je hospitalizován v přísně střežené městské nemocnici.
Američtí právní experti si nyní lámou hlavu nad dalším postupem. Za normálních okolností by Carnajev stanul před soudem už během soboty, ale toho očividně není schopen. Oficiálně nebyl ani obviněn, není tedy zřejmé, zda jeho případ bude projednávat federální soud nebo soud státu Massachusetts. Pro Čečence jde o otázku života a smrti, protože massachusettská legislativa na rozdíl od federální nezná rozsudek smrti.
Podle vyšetřovatelů má Džochar Carnajev, na rozdíl od svého mrtvého bratra, americké občanství. To vylučuje, aby byl souzen jako "nepřátelský voják", což by výrazně rozšířilo pravomoci vyšetřovatelů i soudu. Smrti svého bratra Tamerlana může využít k tomu, že svalí odpovědnost na něj.
Policisté vzhledem k závažnosti případu údajně mohou podezřelého vyslechnout, aniž by ho seznámili s jeho právy. Využili by k tomu výjimky ze zákona, která vyšetřovatelům s ohledem na veřejný zájem umožňuje výslech bez přítomnosti advokáta. Vyslýchaná osoba za takových okolností nemusí být ani upozorněna, že její výpověď lze v procesu použít proti ní.
O propuštění na kauci podle právníků nemůže být ani řeči. Předběžné líčení s Carnajevem může být nařízeno do měsíce, pak teprve zasedne velká porota a proces začne.
Strýc obou bratrů Ruslan Carni popsal možný motiv útoku. Tvrdí, že "synovci měli s usazením se ve Spojených státech problém a vyústilo to až v nenávist ke všem okolo.
S médii po dopadení druhého z bratrů promluvil také jejich otec, poskytl dlouhý rozhovor serveru Wall Street Journal. Je přesvědčen, že celý útok na jeho syny někdo svedl. "Všechno jsou lži. Jsou to mí synové, já je znám," řekl Anzor Carnajev. Od prohlášení svého bratra Ruslana, který v rozhovoru pro americkou televizi označil své synovce za "nuly", se Carnajev distanoval. S bratrem jsou prý jsou v rodinné při.
Také matka podezřelých mužů řekla, že její synové jsou nevinní. Tvrdí, že jejich staršího syna roky sledovala FBI, takže policie musel vědět, co chystá. Je si jistá, že všechno bylo na její syny narafičeno.
Staršího bratra policie vyslýchala už dříve
Americký prezident Barack Obama slíbil, že USA zjistí, zda bratrům s útoky někdo pomáhal. Upozornil, že zůstává řada nevyjasněných otázek, včetně skutečného motivu pachatelů. Podle policie již byli kvůli výslechu zadrženi dva muži a jedna žena, u nichž se předpokládá spojení s jedním z podezřelých.
Podle zdroje agentury Reuters byl Tamerlan již v roce 2011 vyslýchán FBI na žádost nejmenované zahraniční vlády. Výslech prý ale nepřinesl žádné výsledky a celá záležitost byla odložena.
Oba mladíci podle policie v noci na pátek zabili v areálu Massachussettského technického institutu (MIT) v Cambridge člena policejní ostrahy. Pak ukradli auto. Policisté vůz s oběma útočníky pronásledovali na bostonské předměstí Watertown; atentátníci přitom na pronásledovatele házeli výbušniny. Tamerlan byl při noční přestřelce zraněn a později zemřel v nemocnici.
Následovala rozsáhlá pátrací akce po jeho bratrovi, který po přestřelce utekl. Sledovali jsme on-line.
Čečenský prezident se distancoval na Instagramu
Bratři jsou údajně čečenského původu. Od jejich činu se na svém účtu v sociální síti Instagram distancoval čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Napsal, že pokusy spojovat teroristický akt v Bostonu s Čečenskem jsou neoprávněné.
Český maratonec o tom, co se dělo v cílovém prostoru v Bostonu - čtěte ZDE
"Tajné služby se potřebovaly za každou cenu prezentovat nějakým úspěchem, aby uklidnily obyvatelstvo," napsal Kadyrov, který s podporou prezidenta Vladimira Putina spravuje Čečensko tvrdou rukou, podle kritiků často bez ohledu na ruské zákony.
Ve svém vzkazu uvedl, že Carnajevovi "vyrostli v USA a jejich názory se formovaly tam". S terorismem je podle Kadyrova nutné bojovat všemi možnými prostředky. "Víme to líp, než kdokoli jiný," napsal čečenský prezident.
Putin s Obamou se shodli na spolupráci tajných služeb
V pátek zavolal do Bílého domu ruský prezident Vladimir Putin, aby vyjádřil prezidentu Obamovi soustrast. Oba státníci se během rozhovoru shodli na "oboustranném zájmu o rostoucí těsnou koordinaci ruských a amerických tajných služeb v boji s mezinárodním terorismem".
Policejní zákrok v americkém Watertownu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist