Americké a zřejmě i ruské tajné služby intenzivně pátrají po podrobnostech ze života čečenských bratří Carnajevových, kteří pravděpodobně stojí za krvavým útokem na bostonský mezinárodní maraton. Přinášíme souhrn informací, které v souvislosti s atentátem publikoval americký a ruský tisk.

Známí bratrů uvádějí, že ten starší byl autoritativní a manipulativní, zatímco ten mladší naopak "pohodář" a bavič party, který rád kouřil marihuanu. Pro ty, kteří je znali, je zdánlivá proměna dvojice etnických Čečenců téměř nepředstavitelná.

Rodina

V době separatistických válek se Carnajevovi vystěhovali z Čečenska, žili zřejmě nejprve v Kazachstánu, později v Kyrgyzstánu. Odtud se v roce 2001 přestěhovali do ruského Dagestánu. Žili v Machačkale, kde děti krátce navštěvovaly místní základní školu. Kromě bratrů Džochara a Tamerlana chodily do školy ještě jejich dvě sestry Alina a Bela. Sestry jsou mladší než Tamerlan, ale starší než Džochar.

V březnu 2002, když chodil Džochar do druhé a Tamerlan do sedmé třídy, odjela rodina do USA, údajně s tureckými pasy. Na vývoj myšlení obou bratrů mohl mít vliv i rozpad manželství jejich rodičů, kterému prý předcházelo dlouhé období hádek, kvůli nimž byla do jejich bytu často přivolávána policie. Zhruba před dvěma lety se jejich rodiče odstěhovali do Ruska. Otec Anzor i matka Zubejda Carnajevovi nyní žijí v Dagestánu. Rodina je muslimská, otec je stoupencem čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, matka je silně nábožensky založená.

Po dopadení druhého z bratrů poskytl jejich otec telefonický rozhovor serveru Wall Street Journal. Je přesvědčen, že celý útok na jeho syny někdo svedl. "Všechno jsou lži. Jsou to mí synové, já je znám," brání rodinu Anzor Carnajev.

O svém starším synovi prohlásil, že se stal v poslední době více nábožensky založeným a začal se modlit. Zároveň ale odmítl, že by činy jeho synů měli původ v radikálním islámu. "V jaké druhu islámu? Islám je nevinný. Jen děláme, co máme. Modlíme se pětkrát denně, to je vše," řekl Carnajev.

Nikdo z rodiny Carnajevů není v ruském seznamu policejně hledaných osob, jméno Carnajev se neobjevuje mezi mrtvými ani živými polními veliteli čečenských extremistů. Příjmení není v Čečensku obvyklé, podle ruských expertů jde o jméno osetské či ingušské.

Tamerlan

Tamerlan CarnajevŠestadvacetiletý Tamerlan Carnajev studoval dálkově účetnictví na Bunker Hill Community College v Bostonu. Podle školních záznamů absolvoval v letech 2006-08 tři semestry. Byl nadějným amatérským boxerem, chtěl se prosadit do amerického olympijského týmu a získat občanství. Boxovat chtěl za USA, nikoli za Rusko.

Na rozdíl od svého mladšího bratra byl silně nábožensky založený. V roce 2009 byl zadržen kvůli domácímu násilí a napadení přítelkyně. Studia nakonec opustil, oženil se a v roce 2011 se mu narodila dcera.

Od té doby se Džocharovi, po úspěšném absolvování střední školy, přestalo dařit na vysoké, kde začal propadat v několika předmětech. A od února po něm už na škole nebylo vidu, ani slechu.

Zatímco studující Džochar dostal loni 11. září americké občanství po kontrole jeho čistého trestního rejstříku a zvládnutí testů z angličtiny, nezaměstnanému Tamerlanovi musela stačit zelená karta. Pro násilnickou minulost se naturalizovaným Američanem nestal.

Podle médií se nicméně starší z bratrů postupně začal projevovat jako náboženský radikál, přičemž zkušenosti lidí z jeho okolí ukazují, že měl dlouhodobě problematické projevy. Byl agresivní, dívkám, s nimiž chodil, nadával a některé bil.

"Křičel na ni, že je to děvka nebo prostitutka. Občas tak zuřil, že shazoval nábytek nebo házel věcmi," popsaly například kamarádky Tamerlanových dívek.

Podle šestadvacetiletého bratrance Zaura Carnajeva se Tamerlan "vždy dostával do problémů". "Nikdy nebyl šťastný, nikdy se neusmíval. Byl zvyklý bít svou přítelkyni. Nebyl to příjemný člověk," řekl podle Boston Globe. Zaur také Džochara před jeho bratrem varoval.

Před dvěma lety, údajně na žádost nejmenovaného cizího státu, Tamerlana Carnajeva vyslýchala FBI. Žádné napojení na teroristické skupiny ale prý zjištěno nebylo. V lednu 2012 Tamerlan navštívil Rusko. Tajné služby nyní údajně zjišťují, zda v Rusku neprošel teroristickým výcvikem. Po půl roce se do USA vrátil s plnovousem. Ve Spojených státech neměl přátele, zemi považoval za cizí.

Jednou za svého nejlepšího přítele označil člověka, který byl před zhruba dvěma lety brutálně zavražděn se dvěma dalšími muži. Policie našla těla s prořízlými hrdly a hromadou marihuany. Vražda nikdy nebyla vyšetřena.

Džochar

Džochar CarnajevDevatenáctiletý Džochar Carnajev studoval na prestižní veřejné střední škole Cambridge Rindge & Latin School, mezi jejímiž absolventy byli američtí herci Matt Damon a Ben Affleck. Město Cambridge před dvěma lety poskytlo Džocharu Carnajevovi stipendium 2500 dolarů (kolem 50 tisíc korun).

Později byl Džochar Carnajev veden jako student Massachusettské univerzity v Dartmouthu. Údajně chtěl být lékařem. Podle školních zdrojů byl družný, žoviální a oblíbený, dobře studoval. Věnoval se zápasu.

Média čerpala informace také z jeho profilu na sociální síti VK (obdoba Facebooku). Tam zdůrazňoval, že je muslimem a za osobní priority považuje "peníze a kariéru".

Je členem několika internetových skupin souvisejících s Čečenskem, mluví rusky, anglicky a čečensky. Naposledy si Carnajev svůj profil prohlédl ve 03:04 ráno v pátek.

Džochar se zdál méně problémový. Lidé, kteří ho znají, říkají, že to je přátelský a pohodový teenager. Muž, kterého jeho otec nazval andílkem, rád podle svých přátel chodil na večírky, z nichž dva údajně navštívil po pumovém útoku, a věřil, že nejlépe, jak se popasovat se světem, je kouřit marihuanu.

První náznak "něčeho zlověstného pod povrchem" podle Boston Globe je ale Džocharova twitterová zpráva u příležitosti loňského bostonského maratonu, kdy použil verš z koránu používaný radikálními muslimskými duchovními a propagandisty.

Strýc: Kéž by nikdy nebyli

Strýc mladíků Ruslan Carni poskytl rozhovor stanici CBS, popsal svůj vztah s oběma svými synovci. O 19letém Džocharovi řekl, že to byl hodný a tichý chlapec. "Odmaturoval a šel studovat na vysokou školu. Jsem tím zdrcen," uvedl Tsarni. O Tamerlanovi, který zahynul při policejní přestřelce, jeho strýc říká, že byl neúspěšný. Sám mu prý říkal, aby si našel pořádnou práci a uspořádal si život.

"Přeji si, aby nikdy nebyli. Nemám slov. Jsem šokovaný. Lidé, co to (útoky) udělali, si nezaslouží, aby kdy vůbec chodili po Zemi," prohlásil v rozhovoru. Na otázku, jestli tuší, proč bratři zaútočili, odpovídá: "Synovci měli s usazením se ve Spojených státech problém a vyústilo to až v nenávist ke všem okolo."

Otec údajných atentátníků se od prohlášení svého bratra Ruslana se distancoval. S bratrem jsou prý jsou v rodinné při.

Šokující byla novina o jejich účasti na atentátu i pro jejich známé v kyrgyzském Tokmoku, kde mezi čečenskou menšinou nějakou dobu žili. Sousedé je označili za slušné a poslušné hochy a jejich rodinu za "vzdělanou a kulturní".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist