Tamerlan Carnajev, kterého vyšetřovatelé označují za pravděpodobného strůjce bombových útoků během bostonského maratonu, prý krátce po explozích se smíchem ujišťoval matku, že je v pořádku.

Podle listu The Wall Street Journal to prohlásila Tamerlanova matka Zubejda Carnajevová. Tamerlan byl o několik dní později zabit v přestřelce s policií a jeho bratr a údajný spolupachatel Džochar se zotavuje z vážného střelného poranění.

"Mami, proč se bojíš?" odvětil se smíchem Tamerlan na telefonický dotaz matky, zda je v pořádku. Synovi volala, protože se chtěla ujistit, že se mu nic nestalo.

O několik dní později to byl podle Carnajevové naopak Tamerlan, kdo jí volal: "Policie, začali na nás střílet, pronásledují nás. Mami, miluju tě..." Pak se telefon odmlčel, řekla Carnajevová.

O synově smrti se dozvěděla od dcery Bely. Nejdříve dostala textovou zprávu, aby si pustila televizi. "Hledala jsem ovladač, ale nemohla jsem ho najít," řekla. Nakonec jí dcera zavolala. "Mami, je mi to líto. Je mi líto, že ti musím říct, že Tamerlan byl zabit," uvedla.

Policie, která prozatím s určitostí nezná motiv útoku, se snaží zjistit, zda se Tamerlan v posledních letech skutečně přiklonil k radikálnímu výkladu islámu. Středem jejího zájmu je tak mimo jiné i jeho šestiměsíční cesta do Dagestánu, jihoruské republiky hraničící s Čečenskem, kterou loni podnikl.

Vyšetřování rodinných poměrů ukázalo, že v posledních zhruba pěti letech prošli Carnajevové bouřlivým a problematickým obdobím. Ukázalo se, že Tamerlan se s matkou začali více zajímat o víru. Kdysi tichý mladík, který se chtěl stát boxerem, začal pod vlivem matky hlouběji pronikat do církevních otázek.

Tamerlan, o něhož se matka bála, že sklouzne k životu s marihuanou, přestal pít, kouřit a také nechal boxování, neboť tento sport byl podle něj v rozporu s vírou. Také, jak vzpomíná matka, naléhal na ostatní členy rodiny, aby rovněž uznali přísnější výklad islámu.

Rozvod kvůli zahalování

Tamerlan přiměl matku, aby se zahalovala. To se ale nelíbilo jejímu manželovi. "Řekl, že blázním, když se zahaluji," tvrdí. Mužovi odpověděla, že muslimové by to měli vyžadovat a že se tak bude chovat. Pár se nakonec před dvěma lety rozvedl.

Tamerlanův vzrůstající zájem o islám se shoduje s neklidným obdobím jeho života, kdy přestal boxovat, bezcílně měnil univerzitní kurzy, čelil obvinění z fyzického útoku na svou přítelkyni a kdy byl zavražděn jeho blízký přítel.

Tamerlan se nakonec oženil – vzal si někdejší studentku Suffolkské univerzity v Bostonu Katherine Russellovou, se kterou má dítě. Ta byla sice vychována v křesťanské rodině, ale po seznámení s Tamerlanem konvertovala k islámu. "Věří v principy islámu a koránu, věří v boha," uvedl její právník Amato DeLuca.

Seznámili je přátelé v nočním klubu, pak spolu začali chodit a vzali se buď v roce 2009, nebo 2010. O tom, že manžela hledají v souvislosti s útoky, se prý dověděla až z televize. Katherine Russellová Carnajevová žije od minulého týdne v domě rodičů v North Kingstownu ve státě Rhode Island. V neděli tam za ní přišli federální vyšetřovatelé, ale žena s nimi nehovořila.

Manželka pečovatelka

Rodina Russellové po atentátech vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že Tamerlana podle všeho nikdy pořádně neznala. V neděli pak právní zástupce Russellové sdělil, že Tamerlanova žena v posledních měsících a letech nezaznamenala žádné dramatické změny v manželově životě.

DeLuca řekl, že manžela z ničeho nepodezírala. Pracovala prý 70 až 80 hodin sedm dní v týdnu jako pečovatelka. Když nebyla doma, staral se Tamerlan o jejich malou dceru.

Tamerlanova bratra Džochara, považovaného za spolupachatele, prý ve čtvrtek, kdy policie zveřejnila fotografie předpokládaných atentátníků, v bytě neviděla, myslela si, že je ve škole. Byt prý sdíleli s tchyní.

Tamerlan byl doma, když ho viděla naposledy a když odcházela do práce. Zabit byl při honičce s policií v noci na pátek, Džochara pak policisté dopadli v noci na sobotu. Byl raněn a je v nemocnici.

Russellová se narodila jako nejstarší dcera v rodině lékaře a zdravotní sestry. Studium nedokončila a z univerzity odešla v roce 2010. Právě tehdy prý byl její vztah k Tamerlanovi nejsilnější a nezměnil to ani incident z roku 2009. Tamerlan byl tehdy zatčen, když ji napadl. Podle spisu policie v Cambridge se to stalo v červenci 2009 v bytě, v němž s Carnajevem bydlela. Při výslechu ho prý popsala jako velmi milého muže.