Nejméně sto padesát mrtvých a 5700 zraněných si v noci na sobotu vyžádalo silné zemětřesení, které zasáhlo čínskou provincii S'-čchuan na jihozápadě země. Uvedly to státní sdělovací prostředky, podle nichž asi 140 zraněných jsou ve vážném stavu. Původně se hovořilo a asi 50 mrtvých a 600 raněných, ale čínské úřady dříve varovaly, že bilance může rychle stoupat. Do oblasti dorazil premiér Li, který řekl, že je třeba napnout síly v příštích 24 hodinách, které jsou rozhodující pro záchranu životů.

Podle zpřesněných informací otřesy dosáhly síly 6,6 stupně Richterovy škály; předběžné odhady uváděly až sedm stupňů. Zemětřesení o této síle je schopno způsobit vážné škody. V květnu 2008 zabilo silné zemětřesení v S'-čchuanu více než 80 tisíc lidí. Otřesy půdy v oblasti blízko dnešního zemětřesení tehdy dosáhly síly 7,9 stupně.

Zemětřesení udeřilo krátce po osmé hodině ranní místního času (02:02 SELČ) v okrsku Lu-šan nedaleko města Ja-an a epicentrum bylo v hloubce dvanácti kilometrů, uvedla americká geologická služba USGC. Otřesy cítili obyvatelé v okolních provinciích i v provinční metropoli Čcheng-tu, kde mnozí v panice vybíhali z domů na ulice.

Většina obětí je zatím z Lu-šanu, kde otřesy přerušily dodávku pitné vody a elektřiny. Záběry na čínských zpravodajských serverech ukazují zřícené budovy a obyvatele se zakrvácenými obvazy. Záchranářům v Lu-šanu se z trosek podařilo vytáhnout 32 živých lidí.

Letiště v Čcheng-tu bylo po krátkém přerušení provozu znovu otevřeno, ale na silnice smějí jenom vozidla první pomoci a záchranářů.

Situace po silném sobotním zemětřesení  v malé vesničce v okrsku Lu-šan.

Ropnou rafinerii otřesy nenarušily

Do oblasti zamířilo šest tisíc vojáků, kteří mají pomáhat při záchranných pracích, napsala agentura Nová Čína. Po prvním silném zemětřesení seismologové zaznamenali několik dalších následných otřesů, z nichž nejsilnější dosáhly síly 5,5 stupně.

Město Ja-an má asi 1,5 milionu obyvatel a je nejen rodištěm čínské čajové kultury, ale také domovem jednoho z hlavních čínských záchranných středisek pro pandy velké.

Provincie S'-čchuan je jednou ze čtyř, kterou jsou v Číně producentem zemního plynu. Největší asijská ropná rafinerie Sinopec Group oznámila, že její rozsáhlé naleziště zemního plynu Pchu-kuang otřesy nenarušily.