Při mohutném zemětřesení, které v úterý postihlo jihovýchod Íránu, zahynulo nejméně 40 lidí. S odvoláním na íránskou televizi to oznámila agentura AP. Vládní zdroje citované agenturou Reuters předpokládají, že mrtví budou v řádu stovek. Silné otřesy jsou hlášeny také z indické metropole Dillí a rovněž z některých zemí v oblasti Perského zálivu.

Podle americké geologické služby (USGS) měly otřesy v Íránu sílu 7,8 stupně a zaznamenány byly ve 12:44 středoevropského času severně od města Saráván. Jde o málo zalidněnou oblast na východě, poblíž hranice s Pákistánem. Ze Sarávánu nejsou hlášeny prozatím žádné škody.

V Dillí se třásly výškové budovy a lidé vybíhali do ulic. Svědci hovoří o evakuaci lidí v Abú Zabí, v Bahrajnu. Kuvajtu nebo v Dubaji, kde stojí množství výškových budov včetně více než osmisetmetrové věže Burdž Chalífa. Svědek citovaný agenturou AFP řekl, že Dubaj zachvátila panika a všichni jsou v ulicích.

Írán má teprve týden za sebou tragické zemětřesení, při němž na jihu země zahynulo téměř 40 lidí a na 850 bylo zraněno. Ohnisko těchto otřesů bylo poblíž Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna.

Minulý týden nebyla poničena. Místo dnešních otřesů je od ní mnohem dále než těch z minulého týdne, přesto ruský provozovatel podobně jako minulý týden i dnes ujistil, že búšehrská elektrárna je v pořádku. Írán byl kritizován za výstavbu takto citlivého provozu v místě vysoké seizmické aktivity.