Tání rakouských ledovců pokračovalo i v loňském roce vysokým tempem. Podle Rakouského alpského spolku (ÖAV) se v průměru v roce 2012 ledovce zkrátily o 17,4 metru. Z 95 sledovaných ledovců nebyl úbytek zaznamenán na pouhých dvou z nich.

Vůbec nejhůře je na tom ledovec Pasterze z oblasti Vysokých Taur u vrcholu Grossglockner na jihu Rakouska, který ustoupil loni o 97,3 metru, což představuje největší zaznamenané tání od roku 1879.

"Důvodem pro toto zkracování jsou vyšší průměrné teploty v loňském roce," uvedla v komuniké ÖAV Andrea Fischerová z Univerzity v Innsbrucku. Třináct ledovců, oproti 15 v loňském roce, mělo úbytek o více než 30 metrů. A osm ledovců ztratilo dokonce až 40 metrů.

"V zimě byly srážky nerovnoměrné. Severní Alpy těžily z hustého sněžení, zatímco na jižní straně bylo množství sněhu hluboko pod průměrem," dodala Fischerová.

ÖAV měří úbytek ledovců již 122 let. V roce 2001 se zkrátily zhruba o 17 metrů a v roce 2010 o 14 metrů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist