Koncentrace plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování, dosáhla rekordních hodnot. Vyplývá to ze zprávy Světové meteorologické organizace (WMO), která byla zveřejněna v pondělí. Podle studie množství těchto plynů překračuje nejčernější odhady vědců.

Podle agentury AP, která ze zprávy cituje, dosáhla koncentrace oxidu uhličitého 389 částic CO2 v milionu částic atmosféry (ppm), což je nejvyšší hodnota od začátku průmyslové revoluce v polovině 18. století.

Vedle koncentrace oxidu uhličitého, která od doby před průmyslovou revolucí stoupla o 39 procent, se o 20 procent zvýšila také koncentrace oxidu dusného a dokonce o 158 procent koncentrace metanu.

Létat do teplých krajin? Ne tak docela, vodní ptactvo mění své migrační návyky - čtěte ZDE

Podle zprávy, která z vysokých hodnot viní především spalování fosilních paliv, úbytek lesů a používání hnojiv, jsou naměřené koncentrace vyšší, než nejčernější odhady odborníku OSN z roku 2001.

Skleníkové plyny jsou podle převažujícího vědeckého názoru odpovědné za globální oteplování. Ze 63 procent se na něm podle vědců podílí CO2, podstatný vliv ale mají i oxidy dusíku nebo metan.