Venezuelský opoziční lídr a kandidát na prezidenta Henrique Capriles chce bojovat s chudobou, zločinností a špatnou ekonomickou situací země. Uvedl to v nedělním projevu před sídlem opozice. Nynější venezuelské špičky obvinil, že využívají mrtvého prezidenta Huga Cháveze a zrazují důvěru Venezuelanů.

Capriles řekl, že jeho političtí odpůrci si zahrávali s nadějemi Venezuelanů, když je mylně informovali o Chávezově zdravotním stavu a tvrdili, že se může uzdravit.

Guvernér státu Miranda vyjádřil i pochybnost, kdy Chávez doopravdy zemřel. Rozhodnutí balzamovat Chávezovy ostatky a trvale je vystavit Capriles konkrétně nezmínil. "Politikaříte s prezidentovým tělem," podotkl nicméně.

"Nesnažte se namlouvat si, že vy jste ti dobří a my ti špatní," řekl ke svým oponentům Capriles v pětačtyřicetiminutovém projevu. "Ne, nejste lepší než my. Já si se smrtí nehraju. Nehraju si s bolestí," řekl.

Capriles, který kandidaturu potvrdil již oficiálně, představil hlavní témata kampaně, která oficiálně začne 12 dní před volbami naplánovanými na 14. dubna. Zaměří se na potírání zločinnosti, přetrvávající chudobu a problémovou ekonomiku, která nedávno vedla zemi také k devalvaci měny o více než 30 procent.

V některých bohatších čtvrtích Caracasu obyvatelé po Caprilesově oznámení kandidatury odpalovali na oslavu rachejtle a troubili. "Kde byl tento Capriles v loňských prezidentských volbách?" tázali se analytici po nedělním projevu opozičního lídra, který ve druhém kole voleb minulý rok v říjnu zaostal za Chávezem o více než deset procent.

Capriles v projevu kritizoval také ministra obrany Diega Molera za veřejnou podporu protikandidáta, Chávezova viceprezidenta Nicoláse Madura, který do prezidentských voleb povede stát, ačkoliv podle ústavy by tato funkce měla po smrti prezidenta náležet předsedovi parlamentu. Ministr Molero podle něj podporou Madura porušuje ústavu, která armádním činitelům zakazuje podporu politických stran.

Capriles by potěšil USA

Maduro vzápětí vystoupil ve státní televizi a před portrétem zesnulého vůdce Caprilese obvinil, že uráží Cháveze a jeho rodinu. "Udělal jste největší chybu vašeho života," řekl Maduro na Caprilesův účet a nevyloučil, že by Chávezova rodina mohla za Caprilesovy výroky podniknout právní kroky.

Opozice vytrvale kritizuje vládu za porušování ústavy. Té se volební rada nedržela ani při vybírání termínu voleb, které by se v souladu s ústavou měly konat do 30 dnů od prezidentova úmrtí. V této lhůtě by však podle rady bylo složité hlasování připravit.

Zatímco Madura ve volbách patrně podpoří lidé z nižších sociálních vrstev, Capriles bude mít za sebou střední třídu. Jeho vítězství by vedle Spojených států, které mají kvůli Madurově útočné rétorice důvody k obavám z Chávezova dědice, potěšilo zahraniční investory. Ti se zatím obávají politické nejistoty v zemi, která je významným exportérem ropy, a omezují investice. Capriles si pro Venezuelu místo permanentní chávezovské revoluce představuje spíše brazilský středolevý politický model.

Související