Ve vojenské akademii v Caracasu začal v pátek pohřeb venezuelského prezidenta. Rakev s ostatky Huga Cháveze byla zahalena státní vlajkou.

Čestná místa mezi smutečními hosty zaujali prezidenti zemí Latinské Ameriky, Íránu a Běloruska. Tisíce Venezuelanů sledovali obřad před akademií na velkoplošných obrazovkách.

Na úvod ceremoniálu Chávezem vybraný nástupce, viceprezident Nicolas Maduro převzal z rukou čestné stráže oděné v historické uniformě meč vůdce latinskoamerického povstání z 19. století Simona Bolívara, k jehož odkazu se socialistický vůdce hlásil. Meč poté položil na Chávezovu rakev.

Davy Chávezových příznivců, které se před akademií začaly shromažďovat již brzy nad ránem, doprovázely čekání na začátek obřadu provoláváním hesel jako "Chávez nezemřel, Chávez se rozmnožil!" či "Já jsem Chávez!" V ulicích města jako v minulých dnech převládala červená barva Chávezových socialistů.

Mezi čestnými hosty ceremonie byli političtí lídři z celého světa. Do akademie dorazili mimo jiné kubánský prezident Raúl Castro, jeho brazilská kolegyně Dilma Rousseffová či bolivijský prezident Evo Morales, jeden z nejbližších Chávezových spojenců.

Castro: Odešel jako vítěz

"Byl neporazitelný. Odešel jako vítěz a to už nikdo nezmění. Je to zapsáno v historii," prohlásil před obřadem Castro.

Vyjma argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové, která z Caracasu odcestovala domů kvůli zdravotním potížím, se pohřbu zúčastnili všichni významní lídři zemí Latinské Ameriky.

Chávezovy ideově blízké politiky z dalších částí světa reprezentují ve vojenské akademii íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko. Španělsko vyslalo korunního prince Felipa. Za Českou republiku se oficiálně pohřbu nikdo nezúčastní.

Jak uvedl venezuelský ministr zahraničí Elías Jaua, na pohřeb přijelo 32 národních lídrů z celého světa, z čehož ministr usoudil, že "jeho odkaz sjednocuje svět".

Chávez v úterý ve věku 58 let podlehl rakovině. O prezidentově zhoršeném zdravotním stavu média spekulovala již krátce po jeho prosincové operaci na Kubě.

Ahmadínežádův příjezd do Caracasu na pohřeb Huga Cháveze:

Související