Venezuela v pátek se státními poctami pohřbí svého zesnulého prezidenta Huga Cháveze, který v úterý po boji s rakovinou podlehl zástavě srdce. Jeho tělo bylo z caracaské nemocnice převezeno do vojenské akademie, kam se mu chodí klanět davy truchlících lidí.

Mezi nimi se k prosklené rakvi vedle pozůstalých přišli poklonit i prezidenti Bolívie, Uruguaye a Argentiny. Venezuele kondoloval i severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-čchun, který vyjádřil nad ztrátou Cháveze hlubokou lítost.

Na páteční pohřeb chce do Caracasu přijet i běloruský prezident Alexandr Lukašenko a na cestě je také íránský vůdce Mahmúd Ahmadínežád.

V centru hlavního města se sešly stovky tisíc lidí, kteří rakev mířící do vojenské akademie doprovázeli. Řada z nich měla na sobě trika s portrétem prezidenta a na projíždějící rakev pokrytou státní vlajkou házela květiny, píše server BBC News. Převoz prezidentova těla přenášela státní televize více než sedm hodin.

V sále, kde byly ostatky vystaveny, stála dlouhá fronta truchlících, která dosahovala až dvou kilometrů. Lidé přišli dát oblíbenému vůdci poslední sbohem s jeho fotkami a zarámovanými portréty v rukách.

Přímo u prosklené rakve byli vedle členů jeho rodiny i bolivijský prezident Evo Morales, argentinská prezidentka Cristina Fernandezová de Kirchnerová nebo uruguayský státník José Mujica.

Odložené oslavy MDŽ

Od Chávezova úmrtí Venezuela drží sedmidenní státní smutek. Na páteční pohřeb má vedle lídrů jihoamerických zemí přijet i běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Nejprve prý chtěl vyslat delegaci vedenou prvním vicepremiérem Uladzimirem Sjamaškou, pak ale své plány kvůli "osobnímu přátelství" se zesnulým státníkem přehodnotil.

"Hugo Chávez neměl s žádným světovým politikem tak blízké a přátelské vztahy jako s běloruským prezidentem," komentovala nadcházející Lukašenkovu cestu minská prezidentská kancelář. "Díky přátelství obou vůdců dosáhly obě země za poměrně krátkou dobu působivých výsledků v rozvoji vztahů ve všech oblastech."

Bělorusko také kvůli Chávezově úmrtí odkládá oslavy Mezinárodního dne žen, které právě na pátek připadají. Rusko do Venezuely vysílá delegaci v čele s šéfem ropného monopolu Rosněfť Igorem Sečinem, nejvyšším zástupcem vlády bude ministr průmyslu Denis Manturov.

Další evropské země budou v Caracasu zastupovat níže postavení politici, například Španělsko vyšle následníka trůnu prince Filipa.

Podle šéfa prezidentské stráže Chávez zemřel na srdeční zástavu. Sám prý v tu chvíli byl s prezidentem v jeho nemocničním pokoji. "Nemohl mluvit, ale ze rtů jsem odečetl, že říká: Nechci zemřít, prosím nenechej mě zemřít," cituje generála Josého Ornella agentura AP.

Chávezovi se přišli poklonit státníci jihoamerických zemí i zástupy Venezuelanů: