Izrael porušuje mezinárodní zákony při věznění nezletilých Palestinců. Oznámil to ve středu Dětský fond OSN (UNICEF), podle jehož odhadu je v Izraeli každoročně vyslýcháno a vězněno na sedm set Palestinců ve věku mezi 12 a 17 lety. Většina z nich jsou chlapci.

Agentura zdokumentovala "kruté, nelidské a ponižující zacházení a tresty". Izraelci údajně mezinárodní konvence porušují už při zatýkání, které provádějí většinou silně ozbrojení vojáci uprostřed noci. S nezletilci se pak špatně zachází při výslechu i soudu.

"Zavazují dětem oči, na ruce nasazují plastová pouta, při převozu k výslechu je fyzicky i slovně napadají, spoutávají je do bolestivých pozic," uvádí UNICEF ve zprávě.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor řekl, že armáda při vyšetřování s UNICEF spolupracovala a že Izrael chce podmínky pro nezletilce zlepšit. "Prostudujeme závěry zprávy a zahrneme je do naší stálé spolupráce s UNICEF. Jeho práci oceňujeme a respektujeme," řekl Palmor.

Přiznání bez právníka a rodičů

Většina nezletilých bývá zatčena za účast na incidentech, při nichž Palestinci házejí na vojáky kamení. UNICEF tvrdí, že při výslechu jsou přinuceni k přiznání, aniž mají možnost spojit se s právníkem nebo rodinou.

"Jedná se s nimi v rozporu s právy dětí i u soudu. Děti jsou spoutány, upírá se ji právo na kauci, vynášejí se rozsudky o nucené péči, děti jsou vyváženy z palestinského území a trest si odpykávají v Izraeli," tvrdí zpráva, k níž se zatím Izrael nevyjádřil.

Do věku 13 let tresty za házení kamením nepřevyšují šest měsíců, starší osoby pak mohou za tentýž čin dostat desetiletý trest.

Zpráva UNICEF vznikla na základě rozboru 400 zdokumentovaných případů sledovaných od roku 2009 na základě rozhovorů s nezletilci, právníky a palestinskými představiteli.

V minulých letech prý Izrael začal podmínky nezletilců zlepšovat - nespoutává je prý už tak, aby to působilo bolest. Armáda také vydala příkaz, že policie musí o zadržení nezletilého informovat rodiče a dítě zase o jeho právu na právníka.

Související