Bez kontaktů s domovem a bez dokladů žije v novém domově v západoafghánské poušti už 33 let bývalý sovětský voják Bachretdin Chakimov, kterého v minulých dnech identifikovaly ruské úřady. Muž byl v roce 1980 při bojích v provincii Herát těžce zraněn a ujali se ho místní vesničané. V obci nedaleko hranic s Íránem nakonec zůstal a domů do Uzbekistánu se už vrátit nechce.

Chakimova, který se nyní jmenuje Šejch Abdulláh, našli členové ruské dobrovolnické skupiny, která pátrá po vojácích sovětské armády pohřešovaných v 80. letech během sovětské invaze do Afghánistánu. Muž už téměř zapomněl rodný jazyk, doma v Samarkandu prý žádné příbuzné nemá.

Chakimova se po zranění ujal stařešina afghánské obce v okresu Šindand, který se zabýval léčitelstvím. Jeho péče zachránila Uzbekovi život, i když dodnes nese viditelné následky zranění. Chakimov přijal polokočovný způsob života a věnuje se rovněž léčitelství. Zná údajně dva další bývalé sovětské vojáky, kteří se v provincii Herát usadili stejně jako on.

V seznamu bývalých vojáků, kteří beze stopy zmizeli při bojích v Afghánistánu v letech 1979–89, je podle agentury RIA Novosti asi 264 lidí. Polovinu z nich tvoří Rusové, zbytek pak příslušníci jiných postsovětských států. Dobrovolníci už zmapovali osudy několika desítek pohřešovaných, devětadvacet lidí našli a dvaadvaceti zprostředkovali návrat domů.

Ruské divize okupovaly Afghánistán koncem roku 1979, poslední sovětští vojáci odtud odešli v polovině února 1989.

Související