Matej Valuch, kterého zadrželi v lednu Írán kvůli podezření ze špionáže, byl propuštěn a už je doma na Slovensku. Ministr zahraničí Miroslav Lajčák ho v pátek představil překvapeným novinářům na improvizované tiskové konferenci v Bratislavě.

Okolnosti jeho propuštění Lajčák neprozradil, nestálo prý ale Slovensko "ani cent".

"Je to velmi příjemný pocit slyšet zas slovenštinu a vidět Bratislavský hrad," řekl Valuch, jehož zadrželi v polovině ledna íránští agenti kvůli údajné špionáži pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA).

Valuch, který podle Íránců shromažďoval informace o "vědeckých pokrocích země", jakoukoli spolupráci s výzvědnými službami popřel. Víc se ale od šestadvacetiletého Slováka novináři nedozvěděli. Lajčák na tiskové konferenci nepřipustil žádné otázky, vysvětlovat prý Valuch nebude nic ani později.

O Valuchově osudu ministr Lajčák v minulých dnech na mezinárodní konferenci v Mnichově hovořil s íránským ministrem zahraničí Alím Akbarem Sálehím. O konkrétních výsledcích jejich schůzky ale nebyly vydány žádné informace.

Lajčák podle listu Sme prohlásil, že Valuchovo propuštění nestálo Slovensko "ani cent" a Bratislava se kvůli němu k ničemu nezavázala.

"Jednání s íránskou stranou probíhala nepřetržitě a každodenně," uvedl slovenský ministr. "Byla velmi složitá a náročná, občas jsme se cítili jako na houpačce. Nakonec byla úspěšná, dohody o propuštění bylo dosaženo. Je živý a zdravý, i když byl velmi nervózní," konstatoval. Valucha íránské úřady propustily podle Lajčáka ve středu, ve čtvrtek odpoledne z Íránu odcestoval.

Příběh Mateje Valucha

Příběh Valucha a dalších amerických špionů odvysílala íránská televize. Na záznamu sám šestadvacetiletý muž vyprávěl, jak odjel do Íránu pracovat. Později ho prý kontaktoval jistý Steve Logano, o němž později zjistil, že je agentem CIA.

Právě jemu měl posílat tajné informace o vědeckém pokroku státu. Íránským zpravodajským službám se podařilo odhalit dalších několik amerických špionů. Všichni byli neustále sledováni a v pravou chvíli zadrženi.

Média ale podotýkala, že Valuch během výpovědi hovoří příliš klidně, jako kdyby to měl "naučené". Stal se tak prý nejspíš obětí propagandy. 

Valuch odcestoval do Íránu v srpnu za prací s personální firmou. Rodičům nic neřekl, proto jeho zmizení oznámili na policii. Když se později ozval, řekl, že jel pomáhat přátelům odklízet následky zemětřesení. Pak se zase neozýval a domů chtěl prý přiletět na Vánoce, uvedl jeho otec v rozhovoru s HN, kterého v lednu o zadržení syna informovalo ministerstvo zahraničí.

Steve Logano