Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, schválila kontroverzní zákon zpřísňující tresty za špionáž a vlastizradu. Následovala tak příkladu Státní dumy, dolní komory, která vládní návrh před pár týdny přijala.

Stačí tak už jen podpis prezidenta a zveřejnění ve vládním listu, aby zákon vstoupil v platnost. "Gumové formulace" novely budí u kritiků režimu obavy, že mohou být zneužity proti opozici a proti nepohodlným novinářům.

Podle nových paragrafů se trestným stává nejen prozrazení státního tajemství, ale i nezákonný přístup k němu: v lehčí variantě hrozí až půlmilionová pokuta (asi 300 tisíc korun) či až čtyři roky vězení, v případě přitěžujících okolností či vážných následků, například při předání utajované informace do ciziny, se počítá s trestem do osmi let vězení.

Tresty nově hrozí nejen za špionáž ve prospěch cizího státu, ale i za prozrazení utajované informace mezinárodní organizaci.

Obránci lidských práv se obávají, že budou moci být postiženi například za spolupráci s Amnesty International hájící politické vězně, anebo dokonce s Evropským soudem pro lidská práva.

Pojem velezrady nové znění rozšiřuje nejen na pomoc "znepřátelenému státu", ale i státu, který "působí proti" zájmům Ruska.

Kvůli ruské novele vyjádřila znepokojení mimo jiné šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist