Severní Koreu trápí vážné finanční problémy. Jen za poslední rok totiž utratila nejméně 100 milionů dolarů - na budování kultu osobnosti zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Píše o tom deník Daily Telegraph.

Podle jihokorejského listu Čoson Ilbo byla v dubnu v severokorejské metropoli Pchjongjangu za deset milionů dolarů postavena 23 metrů vysoká Kimova socha.

Od prosince 2011, kdy severokorejský vůdce zemřel, bylo po celé KLDR vztyčeno sedm podobných soch, jež vyšly tuto zbídačelou komunistickou zemi na 50 milionů dolarů.

KLDR rovněž vynaložila 25 milionů dolarů na zapsání Kimova jména na 3200 takzvaných "věží věčného života", které se nacházejí na křižovatkách po celé zemi.

Vedení země se snaží zajistit Kim Čong-ilovi stejnou slávu, jaké se v zemi těší jeho otec Kim Ir-sen, který stál v čele KLDR od jejího založení v roce 1948 do své smrti v roce 1994.

Jen za zhotovení portrétů obou vůdců utratil Pchjongjang 20 milionů dolarů.

Severokorejci pracující v zahraničí jsou vyzýváni, aby každý z nich daroval na tyto pomníky 150 dolarů. Země si prý rovněž půjčuje za velmi nevýhodných podmínek peníze především u ruských a asijských bank.

Kim Čong-ilovým nástupcem se stal jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Podle analytiků má budování kultu osobnosti obou Kimů posílit podporu stávajícího mladého vůdce země ze strany veřejnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist