Ze srdce severokorejské metropole Pchjongjangu v tichosti zmizely obrovské portréty Marxe a Lenina, upozornil v pondělí ruský list Kommersant s odkazem na jihokorejská média. Na hlavním náměstí byly podobizny přes padesát let, spolu s obřím portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena.

"V nejlepších tradicích režimu, který zásadně nikdy nic nekomentuje, se událost odehrála bleskově a bez jakéhokoli vysvětlení," konstatuje ruský list. Jako první překvapivé zjištění oznámila jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na čerstvě pořízené snímky z náměstí Kim Ir-sena. Průčelí budovy ministerstva zahraničního obchodu KLDR je na nich očividně zbaveno portrétů zakladatelů komunistického hnutí.

Zmizení Marxe a Lenina může být podle Kommersantu považováno za další nepřímý signál přeměn, jimiž Severní Korea prochází pod vedením devětadvacetiletého Kim Čong-una. Nový šéf stalinistického státu se objevuje na veřejnosti častěji než jeho předchůdci, na ulicích neformálně debatuje s lidmi. Poodhalil dokonce tajemství svého privátního života, když publikoval informace o svém sňatku a nechal se vyfotografovat se svou ženou.

Partajní "orloj" na hlavním náměstí prošel už dříve nečekanou změnou, když obrázek zachmuřeného zakladatele státu Kim Ir-sena nahradil nový portrét, na němž se komunistický diktátor usmívá.

 

Zmizení Marxe a Lenina je ale označováno za překvapivější, tím spíš, že oba ideologové přečkali bez úhony 80. léta minulého století. Tehdy ideologii marxismu-leninismu v oficiálních materiálech Korejské strany práce nahradily Kim Ir-senovy svérázné "ideje čučche". Učení, jež je směsicí komunismu, krajního nacionalismu a ekonomické soběstačnosti, se pak stalo základní stranickou doktrínou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist