Rusko a Severní Korea se v pondělí po čtyřech letech jednání dohodly na urovnání problému severokorejského dluhu. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na informaci náměstka ruského ministra financí Sergeje Storčaka.

Dluh byl přepočten z rublů na dolary s tím, že Moskva Pchjongjangu odepsala 90 procent z dlužných 11 miliard dolarů (207 miliard korun). Zbylá miliarda dolarů bude zahrnuta do ruské rozvojové pomoci.

Urovnat problém severokorejského dluhu se podle ruské agentury dlouho nedařilo, přestože Moskva vysílala jasné signály o tom, že významnou část dluhu Severní Koreji odpustí. Zbytek dluhu ve výši jedné miliardy dolarů bude vyčerpán v rámci ruské pomoci při rozvoji severokorejského vzdělávání, zdravotnictví a energetiky.

Rusko podle moskevských médií loni odepsalo dluh Afghánistánu ve výši 12 miliard dolarů. Největším dlužníkem Moskvy je nyní Kuba.

Severokorejský dluh je z většiny dědictvím hospodářské spolupráce mezi KLDR a bývalým Sovětským svazem. Kredity začala Moskva Pchjongjangu poskytovat v 50. letech minulého století, kdy zároveň do KLDR dodávala na dluh ropu a zemní plyn, potraviny a těžkou strojírenskou techniku.

S pomocí Moskvy bylo v Severní Koreji vybudováno kolem 70 průmyslových závodů. V 90. letech pak dluh stoupal vinou pokut za nesplácení dlužných částek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist