Severní Korea provedla testy raketových motorů. V pondělí to na základě analýzy satelitních snímků oznámil americko-korejský institut Ústavu mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse. Zjištění podle expertů naznačují, že severokorejský režim pokračuje ve vývoji mezikontinentální raket.

Analýza, kterou citovala agentura AP, se opírá o satelitní snímky místa na severozápadním pobřeží KLDR pořízené na konci září.

Severní Korea odtud v dubnu přes varování Západu vypustila balistickou raketu Unha-3. Raketa, vypuštěná údajně v rámci mírového výzkumu vesmíru, ale několik minut po startu explodovala, rozpadla se a zřítila do moře.

Experti míní, že od tohoto nezdařeného testu komunistický režim provedl nejméně dvě zkoušky velkých raketových motorů. Tyto testy jsou důležité pro vývoj nových střel.

Autor zprávy Joel Wit uvedl, že zkoušky velkých motorů jsou "dalším jasným znakem", že severokorejský raketový program se posouvá kupředu. To, zda KLDR příští rok na jaře provede další zkoušku raket, ale podle něj jasné není.

Stejný institut v září informoval, že Severní Korea pravděpodobně v důsledku dlouhotrvajících dešťů zastavila výstavbu odpalovací rampy pro testy mezikontinentálních raket. Stavba by se tak prý mohla zdržet až o dva roky. Pchjongjang se ale údajně pokouší modernizovat jinou rampu, kterou už k testům využíval v minulosti.