USA a Japonsko se dohodly na rozmístění druhého protiraketového obranného systému v Japonsku. Cílem tohoto systému je chránit oblast před hrozbami severokorejských raket a není zaměřen proti Číně, řekl v Tokiu americký ministr obrany Leon Panetta, kterého citovala agentura AP.

Přesné místo, kde bude systém umístěn, zatím nebylo vybráno. Oficiální činitelé jen uvedli, že to bude na jihu Japonska, ale nikoli na ostrově Okinawa.

Spojené státy už mají obdobné radarové systémy včasného varování na lodích v oblasti Asie a Tichomoří. Pozemní systém umožní lodím rozptýlit se a pokrýt další části oblasti, upřesnila AP.

Panetta na tiskové konferenci společně se svým japonským protějškem uvedl, že tento systém by také měl účinně chránit území před hrozbou KLDR. A jakkoli zdůraznil, že nebude namířen proti Číně, nepochybně vyvolá další napětí ve vztazích s Pekingem.

Severokorejské balistické rakety jsou považovány za ohrožení bezpečnosti v oblasti Asie a Tichomoří kvůli riziku propuknutí konfliktu na rozděleném Korejském poloostrově a také kvůli utajenému severokorejskému jadernému zbrojnímu programu.

KLDR už zkušebně odpálila rakety dlouhého doletu přes Japonsko. Ty by potenciálně mohly zasáhnout i USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist