Mitt Romney má za sebou černý týden. Poté, co se příliš okatě snažil využít smrti amerického velvyslance v Libyi ke kritice prezidenta Obamy, se dostalo na veřejnost video ze soukromé večeře, kde se tento republikánský kandidát na prezidenta vyjadřuje pohrdavě o Obamových voličích.

Mezi republikány teď zavládlo zděšení, že kvůli svým nešťastným výrokům ztratil Romney definitivně šanci na vítězství ve volbách. Prezident Obama pak pochybení svého vyzyvatele obratně využil v televizním pořadu Davida Lettermana.

"Myslím, že teď mnoho republikánů stále více cítí, že se celá věc Romneymu vymkla z rukou," napsala ve svém sloupku Peggy Noonanová z amerického listu Wall Street Journal.

"Mám už skoro pocit, že tady nastal volný pád," potvrzují její domněnky slova zkušeného republikánského poradce. Stejně jako mnoho jeho spolustraníků mluvil o pocitech zmaru a nepřál si být během rozhovoru pro americký server Huffington Post jmenován.

Někteří republikáni se od Romneyho výroku o 47 procentech voličů, kteří ho nezajímají, dokonce veřejně distancovali.

"Nesouhlasím s poznámkami guvernéra Romneyho, že se 47 procent Američanů považuje za oběti, které závisí na státní pomoci. Vím, že velká většina těch, kteří jsou závislí na státu, se v této situaci neocitli vlastní vinou," uvedla ve svém prohlášení například kandidátka na senátorku ve státě Connecticut.

Americká zpravodajská agentura Bloomberg v reakci na Romneyho výroky přišla v úterý s komentářem nazvaným "Mitt Romney dnes prohrál volby".

Obama zužitkoval nahrávku na smeč

Barack Obama Romneyho v úterý obvinil, že označením Obamových příznivců za oběti závislé na vládě "odepsal velký kus země".

"Jedna z věcí, kterou jsem se naučil jako prezident, je, že zastupuji celou zemi," podotkl Obama v pozdně večerním pořadu televize CBS s moderátorem Davidem Lettermanem.

"Mým očekáváním je, že pokud chcete být prezidentem, máte pracovat pro každého, ne jen pro některé," dodal za potlesku diváků ve studiu.

Americký liberální investigativní list Mother Jones zveřejnil na internetu tajně pořízené video zachycující, jak Romney na soukromé večeři s bohatými přispěvateli na svou kampaň hovořil podle všeho ironicky a neuctivě o Obamových voličích.

Romney řekl, že nikdy nezíská hlasy téměř poloviny Američanů, kteří podle něj neplatí daně a budou volit Obamu, ať se stane cokoli. "Je s ním 47 procent lidí, kteří jsou závislí na vládě, kteří si myslí, že jsou oběti, kteří si myslí, že vláda se o ně má postarat, že mají právo na zdravotní péči, na stravu, na bydlení, na všechno. Nikdy je nepřesvědčím, že mají mít osobní odpovědnost a postarat se o svůj život," tvrdil republikánský kandidát.

I Obama zažil podobné faux pas

Obama, který jako prezidentský kandidát v roce 2008 udělal vážné faux pas, když prohlásil, že bělošští voliči na venkově se upínají ke svým zbraním nebo k náboženství, podle Reuters v úterý dal najevo přesvědčení, že by i Romney nyní měl přiznat, že chyboval.

"Když kandidujete na prezidenta, jste po celou dobu pod mikroskopem. Všichni dělají chyby. Ohledně toho incidentu v roce 2008 jsme okamžitě řekl: 'Lituji toho'," řekl Obama.

"Myslím si, že to, o čem lidé chtějí být ujištěni, je, že neodepisujete velký kus země," dodal.