Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je na návštěvě Spojených států, se vyslovila pro zmírnění sankcí vůči své zemi.

Ty prý byly důležité pro vytváření tlaku na barmskou vojenskou vládu, ale nyní musí Barmánci sami konsolidovat demokracii.

K té Barma vykročila v roce 2010 po letech přísného vojenského režimu. Díky reformám, které nastartoval současný prezident Thein Sein, mohla být Su Ťij, jež v zajetí strávila celkem 15 let, před dvěma lety propuštěna z domácího vězení.

Letos v květnu také poprvé po 24 letech vycestovala ze země. Ve Spojených státech je nositelka Nobelovy ceny za mír poprvé od 70. let minulého století.

Su Ťij, která se v úterý setkala s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, podle agentury Reuters také řekla, že Barma dělá teprve první kroky k demokracii a nebude mít skutečnou demokracii, dokud nebudou propuštěni všichni političtí vězni.

Při pondělní amnestii jich prý bylo propuštěno na 90, ale více než 200 dalších podle její strany zůstává za mřížemi.

O problematice politických vězňů se zmínila také Clintonová, která rovněž vyjádřila znepokojení nad vojenskými vztahy Barmou a Severní Koreje.

Sedmašedesátiletá Su Ťij během svého pobytu v USA navštíví mimo jiné New York, Kalifornii nebo Indianu. Promluví na dvou prestižních univerzitách - Yaleově a Harvardově - a převezme nejvyšší vyznamenání amerického Kongresu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist