Premiér Petr Nečas je od soboty na své první návštěvě českých vojáků v alianční misi ISAF v Afghánistánu. Nedělní program ale ovlivnil sobotní útok sebevražedného atentátníka v provincii Vardak. Z bezpečnostních důvodů byla následně zrušena Nečasova návštěva u českého operačního styčného a poradního týmu (OMLT), který v provincii působí. Předsedu vlády na cestě provází náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Jeden český voják byl v době útoku v sobotu ráno přímo na napadené předsunuté základně, u jejíhož vchodu explodovalo vozidlo s výbušninami. Vojákovi se nic nestalo, zemřelo ale nejméně 12 osob, další byly zraněny a byla poničena vojenská technika, včetně české.
Nečasova první cesta do Afghánistánu, kde nyní působí více než 500 českých vojáků, se tak koná za složité bezpečnostní situace v zemi, v níž má mezinárodní mise ISAF ukončit svou práci na konci roku 2014.
Premiér tedy v neděli navštívil jen český provinční rekonstrukční tým (PRT) v Lógaru, který své působení ukončí v březnu příštího roku.
"Jenom mi to potvrdilo, jak je důležitá stabilizace Afghánistánu z hlediska bezpečnostní situace. A především mi to potvrdilo, jak náročná a nebezpečná je služba českých vojáků tady," zdůraznil po incidentu před novináři Nečas. Spolupráce afghánských sil a mezinárodních jednotek ISAF ale podle něj povede ke zlepšení situace. Cesta k předání odpovědnosti afghánské armádě a policii na konci roku 2014 je "obrovsky komplikovaný proces s mnoha riziky a hrozbami", řekl český ministerský předseda.
Vojenské psovody soudí za to, že v Afghánistánu odmítli hlídkovat jako výsadkáři - čtěte ZDE
Afghánci jsou stejně schopní jako Češi, tvrdí pilot, který učí létat na vrtulnících - čtěte ZDE
"Opět nám štěstí přálo. My jsme čekali na návštěvu pana premiéra a pana generála. Vlastně jejich návštěva nám zachránila životy," řekl s úsměvem velitel jednotky OMLT ve Vardaku Martin Botík. Za Nečasem a Pavlem nakonec v neděli přicestoval on na základnu v Lógaru. O sobotním ranním incidentu se dozvěděl, protože silný výbuch byl slyšet i dvacet kilometrů daleko, na hlavní základně českých vojáků. "Za normálních okolností mám tam, kde se to stalo, 12 vojáků," podotkl Botík.
Jeden z mluvčích sil ISAF Thomas Collins zdůraznil, že nyní je v zemi "období bojů" a Taliban a spřízněné skupiny v této době letos stejně jako v minulých letech zintenzivňují útoky. Zdůraznil, že násilí je ale lokalizované, odehrává se jen v menšině oblastí. "Vcelku se ale bezpečnostní situace v zemi výrazně zlepšuje," prohlásil také Collins.
Nečas odměnil české vojáky
O bezpečnostní situaci v Afghánistánu a potřebách ISAF před blížícím se koncem mise Nečas a Pavel už v sobotu jednali se zástupcem velitele mise, britským generálem Adrianem Bradshawem.
"Česká republika tady vystupuje jako velice solidní a spolehlivý partner a máme jasnou představu, co s jednotkami dál. Tedy transformovat je do vojenských poradních týmů," řekl ČTK a České televizi po schůzce předseda vlády. "Jsme schopni flexibilně reagovat na požadavky," poznamenal Nečas. Česko nedávno na žádost ISAF posílilo technický tým na základně KAIA u Kábulu, od léta pomáhají tři desítky českých techniků s opravami afghánských vrtulníků Mi-17 a Mi-24.
První návštěva v Afghánistánu v Nečasovi "umocnila obdiv" k českým vojákům, kteří podle něj v zemi působí v nesmírně těžkých podmínkách. "Jako občan jsem na ně hrdý," dodal předseda vlády. Některé z vojáků na základně u Kábulu ocenil medailí NATO za službu v silách ISAF.
Podle generála Pavla má ISAF zájem o případnou českou pomoc při výcviku afghánských policistů. Česká strana bude zvažovat žádost o vznik týmu 30 či 40 policistů či vojáků, kteří by právě s takovou prací mohli pomoci. "Jsme informováni o všech požadavcích velitelství ISAF, stejně tak my informujeme je o našich možnostech," zdůraznil náčelník štábu.
V Lógaru příští rok český provinční rekonstrukční tým nahradí početně menší vojenský poradní tým, který bude mít odlišné úkoly. Naplánován je už také vznik dalšího podobného týmu, proto nyní musí česká strana žádost o dodatečné desítky policistů či vojáků pečlivě propočítat.
Generál Pavel, který letos v čele generálního štábu nahradil Vlastimila Picka, svůj návrat k jednotkám do zahraniční operace označil za "nostalgii".
"Já jsem tady opravdu rád. Je to něco jiného než kancelář a psací stůl. Vítám možnost podívat se na vojáky a jejich život, seznámit se s úkoly, které plní," poznamenal.
Nečas s Pavlem do Afghánistánu odletěli v pátek večer armádním speciálem. Z bezpečnostních důvodů nebylo možné o cestě informovat dříve než v neděli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist