Nejnovější ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 "Alligator" se zřítil u Tveru v centrálním Rusku. Pilot utrpěl těžká zranění, druhý člen posádky, navigátor, nehodu nepřežil. Oznámilo to v úterý ministerstvo obrany.
V nemocnici posléze zraněním podle rozhlasu podlehl i pilot. Podle ruských médií jde o první známou nehodu Ka-52.
Vrtulník se zřítil při cvičném letu ještě o pondělním večeru, ale trosky stroje se záchranářům podařilo nalézt až v úterý ráno, u vsi Bolšaja Kisilenka v Tverské oblasti, ležící západně od Moskvy.
Na palubě stroje nebyla podle mluvčího ministerstva obrany žádná výzbroj, pád stroje si nevyžádal ani další oběti či škody na zemi.
Ka-52 je vybaven systémem katapultování, který by měl podle konstruktérů posádku zachránit v jakékoliv situaci. Letci však tuto možnost podle všeho nevyužili.
Příčiny nehody se ještě zjišťují. Pomoci je objasnit by měly černé skříňky stroje, které se mezitím podařilo nalézt. Havárii prý přečkaly v dobrém stavu, což by mělo umožnit rozšifrovat letové údaje. Zatím se spekuluje o vlivu špatného počasí. Vrtulník řídil zkušený pilot, prý sám velitel jednotky.
Po kalašnikovech končí další symbol. Ruská armáda přestala kupovat džípy UAZ - čtěte ZDE
Až trest smrti může padnout za vraždění v Afghánistánu, prohlásil ministr obrany USA - čtěte ZDE
"Zatím není jasné, zda šlo o technickou závadu, anebo o důsledek chyb při pilotáži," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany. Se zákazem letů dalších vrtulníků stejného typu se prý nepočítá.
Podívejte se, jak létá Ka-52
Konkurent Apache
Dvoumístný bitevní vrtulník Kamov Ka-52 byl vyvinut z jednomístných bitevních vrtulníků Ka-50, jejichž havárie si v minulosti vyžádaly životy zkušebního letce Jevgenije Larjušina (v dubnu 1985) a náčelníka střediska bojové přípravy armádního letectva, generálmajora Borise Vorobjova (v červnu 1998).
Dvoumístná varianta byla vyvinuta především pro noční operace a ulehčení práce pilota, přetíženého úkoly v Ka-50. "Alligator" má rovněž plnit úkoly průzkumu a jako "velitelský stroj" navádět skupiny dalších bitevních vrtulníků na bojišti.
Vyzbrojen je třicetimilimetrovým kanonem, pobrat může ale i až 12 protitankovými raketami s automatickým laserovým naváděním či kontejnery s kulomety a kanony, s neřízenými raketami či protileteckými raketami pro vlastní obranu. Podle Rusů nijak nezaostává za americkým bitevním vrtulníkem AN-64 Apache.
Ruská armáda dosud používá především bitevní vrtulníky Mi-24, které má v zásadě nahradit typ Mi-28N, zatímco sofistikovanější Ka-52 má být určen pro speciální operace za každého počasí či pro vrtulníkové výsadkové lodě třídy Mistral, které si Rusko pořizuje od Francie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist