Před válkou v Jižní Osetii mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 si Rusko a Izrael vyměňovaly důležité informace o vojenském vybavení.
Izrael předával Rusku údaje o bezpilotních letadlech dodávaných do Gruzie. Naoplátku se tak Izraelci od Rusů dozvěděli kódy mobilních raketových systémů TOR-M1 se střelami typu země vzduch, dodávaných do Íránu.
Vyplývá to z překladu zpráv, které si elektronickou cestou vyměňovali pracovníci amerického výzkumného ústavu Strategic Forecasting (Stratfor), uvedla agentura Rosbalt.
Tyto e-mailové zprávy uveřejnil internetový server WiliLeaks, který začal nedávno zveřejňovat elektronickou poštu Stratforu.
Americká firma provádí geopolitické analýzy a těsně spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Server Juliana Assange zřejmě získal data od hackerů, kteří se loni v prosinci vloupali do počítačové sítě texaské společnosti.
Na vůz abchazského prezidenta stříleli neznámí atentátníci. Osobní strážci zemřeli - čtěte ZDE
Fotograf HN se vydal do zničené Abcházie. Jako by tam válka skončila včera - čtěte ZDE
Jedna ze zpráv uvádí, že se vláda ve Tbilisi v červenci 2008 před rusko-gruzínskou válkou snažila dostat k novým zbraním. Šlo hlavně o bezpilotní letadla, kterými chtělo nahradit stroje získané od Izraele. Gruzínská armáda z nějakého důvodu považovala izraelské stroje za závadné.
Podle agenta Stratforu závada spočívala v následujícím: Izrael předal Rusku údaje o bezpilotních strojích dodaných do Gruzie a na oplátku dostal od ruské strany rovněž tajné kódy pro dodávku raketových komplexů do Íránu. Ten jich koncem roku 2009 dostal 29.
Podle údajů Stratfor Rusko nepředalo Izraeli kódy pro strategické raketové systémy C-300, ale to nebylo prakticky nutné, protože na počátku století Rusko prodalo systémy C-300 Řecku.
To ale vyvolalo nevoli Turecka, které začalo pracovat na tom, aby se "vloupalo do kódu" C-300. Plně při tom spolupracovalo s Izraelem. Rusko později zrušilo dodávky C-300 do Íránu a zrušilo příslušný kontrakt s islámskou republikou.
V dubnu 2011 izraelská obranná společnost Elbit Maarachot podala ve Velké Británii žalobu na Gruzii ve výši 100 milionů dolarů. Elbit obvinila Tbilisi, že odmítlo zaplatit dluhy za dodávky zbraní na základě mnoha kontraktů podepsaných v roce 2007.
Jediným oficiálním kontraktem mezi Elbit Maarachot a Gruzií z roku 2007 je smlouva o dodávce 40 bezpilotních letadel Hermes-450, jež byla naplněna v roce 2008. Gruzínští představitelé tvrdí, že všechny dluhy vyplývající z těchto kontraktů byly včas uhrazeny.
Informace se na serveru WiliLeaks objevily v době návštěvy gruzínského ministra zahraničí Grigola Vašadzeho v Izraeli. Ve středu se tato informace stala jednou z hlavních zpráv izraelského státního rozhlasu. Oficiální představitelé Izraele to ale nekomentovali.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist