Velitel zahraničních vojsk působících v Afghánistánu se v úterý omluvil za pálení koránu. Stalo se to prý nedopatřením, když vojáci uklízeli na americké základně Bagrám u Kábulu.

"Důkladně incident vyšetřujeme a podnikáme kroky, aby se to již neopakovalo. Nebyla to v žádném případě úmyslná akce," uvedl Allen.

Kvůli zvěstem, že američtí vojáci v Bagrámu spálili korán, vypukl v místě rozsáhlý protest. Proti "znesvěcení většího množství výtisků posvátné knihy muslimů" sem přišlo demonstrovat přes dva tisíce Afghánců.

Zbytky koránu a dalších islámských náboženských knih, jež prý původně patřily Afgháncům vězněným na základně Bagrám, byly nalezeny v odpadcích, které dva koaliční vojáci vyváželi v pondělí večer na skládku, kde se spaluje odpad ze základny. Útržků knih si všimli Afghánci pracující na skládce.

"Když jsme se o tomto jednání dozvěděli, okamžitě jsme zasáhli a zastavili jsme je. O materiály, které se nám podařilo zajistit, se postarají příslušné náboženské orgány," dodal.

Nevěřící tu nechceme

Podle agentury AFP nespokojenci během demonstrace stříleli do vzduchu, házeli kameny a zápalné láhve, což vyvolalo požár jedné z bran do objektu základny v Bagrámu.

Z davu se ozývaly protizápadních slogany jako "Zhyňte, cizinci!" Nad davem se vznášely americké vrtulníky.

"My Afghánci tady nechceme tyto křesťany a nevěřící, jsou to nepřátelé naší země. Vyzývám všechny muslimy, aby se obětovali a dosáhli stažení cizích jednotek z Afghánistánu," řekl jeden z protestujících hadži Širín.

Velitel Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) Američan John Allen zaslal "omluvu ušlechtilému afghánskému národu", když se k němu dostala informace, že "se vojáci z Bagrámu zbavili nevhodným způsobem islámských dokumentů, mezi nimiž byly také výtisky koránu".

Letecká základna Bagrám leží asi hodinu jízdy autem na sever od metropole Kábulu a je hlavní americkou základnou v zemi. Je v ní umístěno i vězení pro Afghánce zadržené americkými jednotkami. Komplex vzbuzuje zášť řady Afghánců kvůli zvěstem, že američtí vojáci zde špatně zacházejí s podezřelými členy Talibanu či je přímo mučí.

Afghánistán je muslimská země a nerespektování islámu ze strany zahraničních vojáků je citlivou záležitostí. V roce 2010 vypukly v Kábulu velké protiamerické protesty kvůli úmyslu amerického pastora Terryho Jonese spálit při výročí teroristických útoků z 11. září 2001 výtisky koránu. Jones to sice neudělal, ale symbolicky pak jeden výtisk spálil v březnu ve svém kostele v Gainesville na Floridě. Při následných protestech v Afghánistánu zemřelo 20 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist