Írán je připraven rozšířit své jaderné kapacity. V přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom má přibýt tisíce odstředivek nové generace. Televizi BBC to řekl nejmenovaný vídeňský diplomat.

Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale najít využití také při výrobě jaderných zbraní.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) sídlící ve Vídni se k těmto zprávám nevyjádřila.

Inspektoři MAAE by měli příští týden navštívit Teherán, aby se tamní politiky znovu pokusili přivést k užší spolupráci.

Asijskou zemi navštívili inspektoři už v lednu, přístup na některá jaderná pracoviště a kontakt s některými jadernými vědci jim ale byl odepřen, připomněla BBC.

Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový.

Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA nebo EU. Izraelský ministr obrany Ehud Barak v sobotu řekl, že ve své současné podobě jsou nedostatečné, a vyzval k ještě přísnějším sankcím.

Írán podle středečních zpráv začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3 000 nových odstředivek. Podle íránského prezidenta je v zemi nyní v provozu celkem 9 000 odstředivek na obohacování uranu.

Související