Rusko a Čína využily svého práva v Radě bezpečnosti OSN a vetovaly rezoluci, která zaštítila plán Ligy arabských států (LAS) a vyzývala syrského prezidenta Bašára Asada k rezignaci. Oznámila to agentura AP.
Sýrie téměř rok ochromují protivládní nepokoje a Moskva se jako spojenec Damašku dlouhodobě snaží chránit Asadův režim.
Ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová v reakci na odmítavý postoj Ruska k rezoluci prohlásila, že není možné konstruktivně spolupracovat s Ruskem na rezoluci k Sýrii. Rusko je totiž blízkým spojencem Asadova režimu.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ČTK uvedl, že je potřeba vyslat signál syrskému režimu, že Západu tamní události nejsou lhostejné. "Nejsem přesvědčen, že to bude mnoho pomáhat, ale aspoň nějaký signál bychom měli vyslat," řekl v Mnichově před jednáním RB OSN.
Clintonová vyloučila vojenskou intervenci
Během bezpečnostní konference v německém Mnichově Hillary Clintonová vyzvala k okamžité akci proti syrskému režimu. Vyloučila však vojenskou intervenci v Sýrii.
Podle Clintonové někteří stále zabraňují světovému společenství odsoudit násilnosti v Sýrii. Každý den přitom zvyšují nebezpečí sektářského násilí v zemi, dodala.
Krvavý masakr v Sýrii. Pod palbou děl zemřely stovky lidí - čtěte ZDE
Jestli rezoluci proti Sýrii nepřijmete, ponesete vinu i vy, vzkázala Clintonová OSN - čtěte ZDE
Ministryně zároveň konstatovala, že nebylo možné konstruktivně pracovat s Ruskem na návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující násilnosti režimu.
Pan Ki-mun: Veto oslabuje roli OSN
Britský ministr zahraničí William Hague Rusko a Čínu obvinil, že svým vetem "opustily syrský lid a jen vybízejí brutální režim prezidenta Asada, aby se dopouštěl dalších masakrů, jako byl ten v Homsu".
Jeho francouzský kolega Alain Juppé řekl, že rusko-čínské veto "paralyzovalo mezinárodní společenství". Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna veto "oslabuje roli OSN".
Ruský ministr zahraničí pojede za Asadem
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pojede příští úterý do Sýrie na jednání s jejím prezidentem Bašárem Asadem. Spolu s ním se rozhovorů zúčastní také šéf ruské zahraniční rozvědky Michail Fradkov. Arabskou zemi ochromují protivládní nepokoje a Moskva se snaží chránit syrský režim před sankcemi západních zemí.
Podle agentury AFP Lavrov prohlásil, že do Damašku pocestuje na žádost ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. "Návštěva Sergeje Lavrova a Michaila Fradkova v Damašku potvrzuje náš pevný úmysl najít politické východisko konfliktu," uvedl Lavrovův pobočník Gennadij Gatilov.
Násilnosti proti odpůrcům syrského režimu trvají již od loňského jara a vyžádaly si dle odhadů pozorovatelů již téměř 6000 obětí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist