Zatímco v Sýrii pokračuje pozorovatelská mise Ligy arabských států (LAS), ve městě Homs, které je baštou vzbouřenců, zahynul francouzský novinář.

Zprávu o tragickém incidentu přinesla ve středu agentura AFP a později ji potvrdila i televizní stanice France 2, pro níž reportér Gilles Jacquier pracoval.

Usmrtil ho granát, který dopadl těsně za ním, když spolu s dalšími novináři sledoval demonstraci poblíž jedné z nemocnic ve městě.

Při útoku zemřelo dalších sedm civilistů a bylo zraněno 25 lidí, včetně jednoho nizozemského reportéra, uvedla agentura AFP.

Událost je významná mimo jiné tím, že jde o první případ západního novináře, který v Sýrii zahynul od začátku povstání proti režimu Bašára Asada před 10 měsíci. Syrské úřady od té chvíle brání západním reportérům do země vstupovat.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v prohlášení citovaném AFP tvrdě odsoudil útok na novináře v Homsu jako hanebný čin a vyzval syrské úřady k zajištění bezpečnosti zahraničních žurnalistů na svém území a k ochraně jedné ze základních svobod, jíž je svoboda informací.

Francouzský velvyslanec v Damašku Eric Chevallier navázal kontakt se syrskou vládu s cílem zajistit veškerou potřebnou pomoc osobám, které Jacquiera doprovázely.

Osobně se vydal na místo, aby jim poskytl podporu služeb ambasády, dodal Juppé a vyjádřil soustrast rodině zabitého a stanici France 2.

Vyznamenaný Jacquier

Fotograf AFP potvrdil informaci, že skupinu západních novinářů zasáhl granát. Žurnalisté byli v Homsu údajně na povolení syrské vlády, aby z této bašty protirežimních protestů pořídili reportáž.

Zprávu o incidentu potvrdilo syrské ministerstvo informací, avšak o postižených neposkytlo žádné podrobnosti.

Třiačtyřicetiletý Jacquier podle AFP pracoval pro stanici France 2 od roku 1999, zpravodajsky kryl situaci v Iráku, v Afghánistánu, v Kosovu, v Izraeli, v Alžírsku a na Haiti i vývoj revolucí v arabských zemích.

Za reportáže z druhé palestinské intifády byl Jacquier v roce 2003 vyznamenán cenou Alberta Londrese (francouzského novináře, průkopníka investigativní žurnalistiky).

"Velice rád filmuji z co největší blízkosti především lidi v akci, s jejich emocemi a bez voyeurismu," citovala agentura AFP výrok zabitého, který kryl nejen většinu válečných konfliktů z posledních 20 let, ale i zimní olympijské hry v Lillehammeru a Naganu, filmový festival v Cannes i volby v Jihoafrické republice.

Nepokoje si podle údajů OSN od března vyžádaly životy 5 tisíc lidí a násilí nezastavila ani pozorovatelská mise Ligy arabských států. I její členové se už stali součástí konfliktu a v pondělí jich bylo 11 zraněno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist