Státy Perského zálivu se rozhodly stáhnout své pozorovatele z mise Ligy arabských států (LAS) v Sýrii, a připojit se tak k podobnému kroku Saúdské Arábie. Oznámila to v úterý podle agentury AFP Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v reakci prohlásil, že některé arabské země se připojily ke konspiraci proti jeho zemi.
Pozorovatelská mise LAS je součástí snahy o zastavení násilností proti opozici režimu prezidenta Bašára Asada, které si od loňského března vyžádaly podle odhadů OSN přes pět tisíc mrtvých.
Saúdská Arábie oznámila stažení svých pozorovatelů v neděli, neboť podle ní nepřispěli k ukončení násilností proti syrské opozici.
Šéf syrské diplomacie také oznámil, že je povinností vlády podniknout jakékoli kroky nezbytné k ochraně země před chaosem, informovala agentura AP. Jeho slova přicházejí den poté, co prezident Asad odmítl plán vyjednaný arabskými státy, který by měl ukončit násilnosti. Sýrie dlouhodobě tvrdí, že za povstáním stojí zahraniční spiknutí.
Arabové se obracejí na OSN
Státy Perského zálivu v úterý rovněž vyzvaly Radu bezpečnosti OSN k většímu tlaku na Damašek a ke krokům nezbytným k naplnění plánu, jenž předpokládal zastavení násilností a odchod prezidenta Asada.
Rusko zásobuje svět zbraněmi. Indie dostala jadernou ponorku, Sýrie bojové letouny - čtěte ZDE
Před granáty jsme se skryli v domě, popisují smrtící útok v Sýrii novináři - čtěte ZDE
K apelu na RB OSN dnes naopak ligu vyzval britský ministr zahraničí William Hague. Podle něj by se měly arabské státy pokusit přesvědčit Čínu a Rusko, aby se vzdaly svých výhrad proti rezoluci, která by odsoudila násilnosti v Sýrii. "Je opravdu na čase, aby se Rada bezpečnosti vyjádřila," citovala Haguea agentura AP.
Šest zemí sdružených v GCC (Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar a Omán) Sýrii obvinilo, že plán nerespektuje. Syrská vládní Pokroková národní fronta přitom v úterý podle syrské tiskové agentury SANA arabský plán odsoudila jako závažné vměšování do syrských záležitostí, porušování suverenity země a porušení charty LAS.
Podle mírového plánu by měl syrský prezident předat moc viceprezidentovi a během dvou měsíců by měla být vytvořena vláda národní jednoty. Následně by se měly konat svobodné volby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist