Ruský premiér Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že se snaží ovládnout svět. Za nástroj splnění tohoto cíle označil v rozhovoru se studenty v sibiřském Tomsku americké praktiky zpochybňování legitimnosti vnitropolitických procedur, které používají jiné země.
Na dotaz studentů, kteří se ho ptali, s čím může souviset negativní reakce Západu na nedávné parlamentní volby v Kazachstánu, odpověděl:
"Souvisí to se zahraničněpolitickou doktrínou USA. Chtějí všechno kontrolovat. Už jsem o tom hovořil v televizi. Někdy mám dojem, že Spojené státy nepotřebují spojence. Ony potřebují vazaly," zopakoval svoji tezi z prosincového vystoupení v ruské televizi, kde tradičně odpovídal na dotazy diváků.
"Nejsou ochotny spolupracovat na rovnoprávném základě s Evropou ani s námi. A spolupracovat na rovnoprávném základě znamená společně vyhodnocovat stupeň ohrožení a společně vypracovat systém řízení v této oblasti. USA to kategoricky odmítají," řekl premiér a jako příklad uvedl protiraketovou obranu, kterou chtějí USA vybudovat v Evropě.
Jedním z amerických způsobů ovlivňování jiných zemí podle ruského premiéra je "všechno zpochybňovat a říkat, že neodpovídáte jakýmsi standardům. A tyto standardy si vypracovávají samy," řekl.
"Nezneužívejte naše nevládní organizace"
Putin ujistil, že ruská vláda je připravena spolupracovat se společenskými organizacemi země, ale nedovolí, aby se staly nástrojem zahraničního vlivu.
"Je třeba odmítnout pokusy cizích vlád využít naše nevládní organizace pro zajištění jejich vlastních zájmů. To nemůžeme připustit," zdůraznil.
Nové ruské radary míří na Evropu. Moskva reaguje na protiraketový štít NATO - čtěte ZDE
Potřebujeme demokracii. Vměšování do našich záležitostí ale nepřipustíme, řekl Medveděv - čtěte ZDE
Pokud jde o nedávné volby v Kazachstánu, připomněl, že podle jejich výsledků počet stran, které se dostaly do parlamentu, stoupl z jedné na tři. "Už to je krok kupředu, už to je dobré," řekl stručně k hlasování, které skončilo očekávaným vysokým vítězstvím strany prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili volby za nedemokratické.
Putin, který byl ruským prezidentem v letech 2000 až 2008, vystoupil již nejednou velmi kriticky vůči Spojeným státům a za jeho druhého prezidentského mandátu se vztahy s USA zhoršily.
Spojených států se například nemile dotkla jeho slova v projevu na mládežnickém fóru kremelského hnutí Naši loni v létě, kdy prohlásil, že USA "žijí na dluh a část svých problémů přenášejí na světovou ekonomiku, v jistém smyslu na ní parazitují". Vměšování do záležitostí jiných zemí se podle něho stává trendem americké zahraniční politiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist