Americká armáda je připravena vojensky zasáhnout proti Íránu, pokud by k tomu dostala pokyn od prezidenta Baracka Obamy.

Podle středečního vydání deníku The Daily Telegraph to prohlásil šéf amerického sboru náčelníků štábu Martin Dempsey. Zároveň ale zdůraznil, že válka s Íránem by byla tragédií.

Podle Dempseyho americká armáda prověřovala "širokou řadu opatření", která by bylo možné použít vůči Íránu. "Jsem spokojen, že opatření, která jsme připravovali, dosáhla bodu, kdy je můžeme v případě potřeby uskutečnit," řekl.

Generál ale podotkl, že přestože vojáci v tajnosti připravovali postup útoku na Írán, válka by byla tragédií. "Nejvíc se obávám, že jsme se mohli ve svých analýzách dopustit chyby. Jakákoli chyba by znamenala, že můžeme být zataženi do konfliktu, což by byla tragédie pro region i pro celý svět," řekl Dempsey.

Nevypočitatelný spojenec Izrael

Dempsey se přímo nevyjádřil k tomu, zda armáda při sledování Íránu využívá bezpilotní letouny, jako byl ten, který USA v této zemi nedávno ztratily. Uvedl pouze, že k získávání informací spoléhají ozbrojené složky na "celou paletu prostředků"."Bylo by od nás nerozvážné nesledovat, co dělá země, která se sama prohlásila za protivníka Spojených států," prohlásil.

Při získávání informací o Íránu Američané podle Dempseyho spolupracují s Izraelem. Generál ale zopakoval své dřívější vyjádření, že si není jist, zda by Izrael upozornil USA předem, kdyby se sám rozhodl na Írán zaútočit.

Írán navzdory mezinárodním sankcím pokračuje v práci na svém jaderném programu, ale odmítá nařčení Západu, že jeho cílem je výroba atomové bomby. Američtí představitelé v minulosti varovali před hrozbou jaderně vyzbrojeného Teheránu, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že Írán popírá právo Izraele na existenci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist