Americký Kongres odvrátil hrozící finanční kolaps vládních úřadů, když schválil navýšení rozpočtu o jeden bilion dolarů.

Podle agentur se tak stalo krátce před kritickým okamžikem, kdy by vláda kvůli nedostatku peněz prakticky přestala fungovat.

"Po týdnech namáhavého vyjednávání s našimi protějšky ze Senátu jsme došli ke spravedlivému kompromisu," citovala agentura Bloomberg Hala Rogerse, člena Sněmovny reprezentantů za republikány.

Vyjednávači ze Sněmovny reprezentantů ovládané republikány a z demokraty kontrolovaného Senátu už dříve dosáhli dohody o financování činnosti vlády tak, aby o něm mohli hlasovat dříve, než vládním úřadům dojdou peníze.

Rozpočet nejprve v pátek schválila dolní komora Kongresu a v sobotu se k ní poměrem 67 ku 32 přidal i Senát. Zákon ještě musí podepsat prezident Barack Obama.

Kdyby se demokrati a republikáni nedohodli, přestal by fungovat třeba Pentagon, ministerstvo vnitřní bezpečnosti nebo agentura pro ochranu životního prostředí. S nyní schváleným rozpočtem musejí vládní úřady vystačit do 30. září příštího roku.

Související