Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která byla minulý týden odsouzena na sedm let do vězení za překročení úředních pravomocí, byla vyslechnuta v nové kauze, kterou proti ní otevřela ukrajinská justice. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci v Kyjevě generální prokurátor Jurij Pšonka.

Vyšetřovatelé v úterý vyslechli Tymošenkovou v souvislosti s obviněním ze zpronevěry, které se měla dopustit před 15 lety.

Tehdy údajně jako majitelka a ředitelka soukromé firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) měla na státní rozpočet převést dluh JESU ve výši firmy 405,5 milionu dolarů (7,3 miliardy korun). Podle ukrajinských médií vyšetřování vedou pracovníci ukrajinské kontrarozvědky SBU.

Tymošenková obvinění odmítá s tím, že vyšetřovatelé už v minulosti případ odložili. Kauzu považuje za další útok jejího hlavního politického soka, prezidenta Viktora Janukovyče.

Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády a vůdkyně opozice kromě kauzy JESU čelí ještě dalšímu obvinění, které budou ukrajinské soudy projednávat.

Loni v prosinci byla obviněna ze zneužití prostředků za prodej nevyužitých emisních povolenek a letos v lednu za nevýhodný nákup německých sanitních vozů. Oba případy soud v červnu spojil do jedné kauzy.

Vyšetřování bylo už skončeno a dokumenty spojené s případem převzala obhajoba k prostudování. Generální prokurátor Pšonka dnes ale obhájce obvinil, že zkoumání vyšetřovacích spisů záměrně protahují. Datum soudního projednávání dosud nebylo stanoveno.

Tymošenková si od minulého týdne odpykává sedmiletý trest za poškození státu při podpisu údajně nevýhodné smlouvy na nákup ruského zemního plynu v roce 2009. Rozsudek není pravomocný, očekává se, že do konce týdne se proti rozsudku obhájci Tymošenkové odvolají.

Související