Evropská unie zatím nenabízí Ukrajině, Moldavsku a Gruzii jednoznačnou perspektivu plného členství. Po skončení páteční schůzky EU s jejími východními partnery to řekl polský premiér Donald Tusk.
EU věří, že do konce roku bude moci s Ukrajinou dokončit jednání o dohodě o přidružení, která je prvním krokem na cestě k členství.
V závěrečné deklaraci Evropská unie ocenila snahy některých postsovětských zemí přiblížit se unijním politickým a hospodářským standardům. O "evropské perspektivě" zemí Východního partnerství, do kterého se před dvěma lety zapojila šestice postsovětských zemí, se ale prohlášení nezmiňuje.
"Přišla bída na kozáky, máme hospodářskou krizi, tudíž nikdo na sebe nechce brát žádné další vyšší výdaje," řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg o náladě v Evropské unii vůči dalšímu rozšiřování.
Aby sedmadvacítka dala nejpokročilejším východoevropským zemím vyhlídky na členství v EU, si přálo Polsko, jež nyní sedmadvacítce předsedá.
Odpor kvůli soudu s Tymošenkovou
Narazilo s tím na odpor některých západních zemí i kvůli spornému procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Západ se obává, že proces slouží nynějšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi k zúčtování s opozicí.
Evropskou unii osud Tymošenkové znepokojuje. "Odmítáme jakékoli selektivní používání trestního zákoníku vůči členům bývalé ukrajinské vlády," řekl prezident EU Herman van Rompuy a označil to za vážnou kauzu.
Některé země EU dokonce chtěly, aby Brusel kvůli procesu s Tymošenkovou zmrazil jednání s Ukrajinou o smlouvě o volném obchodu a o asociační dohodě.
Lynčujete mě, řekla Tymošenková soudu o svém procesu a označila se za oběť - čtěte ZDE
Ukrajinská prokuratura požaduje pro Tymošenkovou sedmiletý trest - čtěte ZDE
Účastníci považují za možné ukončit jednání o dohodě o volném obchodu mezi Kyjevem a sedmadvacítkou v prosinci na summitu EU-Ukrajina.
Podobná jednání s Gruzií a Moldavskem by mohla začít do konce roku za podmínky, že nastane dostatečný pokrok v plnění doporučení, jež tyto státy dostaly.
Závěrečná deklarace se jen velmi stručně zmiňuje o Bělorusku a Ukrajině. V prohlášení k Bělorusku zástupci zemí Evropské unie tento stát požádaly, aby okamžitě propustilo a rehabilitovalo všechny politické vězně.
Vyhlídka zjednodušení vízové povinnosti
Východní partnerství má pomoci Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii, Moldavsku a Ukrajině přibližovat se ke standardům platným v Evropské unii.
Sedmadvacítka těmto zemím už před dvěma lety nabídla hlubší politickou a ekonomickou spolupráci. Není vyloučeno, že pokud splní podmínky stanovené unií, zjednoduší jim vízovou politiku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist