Julija Tymošenková proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce. Ta vynesla na konci roku 2004 Viktora Juščenka do prezidentského křesla, o které se ucházel i současný proruský prezident Viktor Janukovyč.

Své příznivce tehdy ohromovala půvabem, ale i odhodláním a radikalismem, s nimiž prosazovala své cíle, což jí zůstalo dodnes. 

Premiérkou se stala na začátku roku 2005. Už v září ji ale Juščenko kvůli údajnému nedostatku "týmového ducha" odvolal. Do čela vlády usedla podruhé v prosinci 2007, zaměřovala se hlavně na boj s korupcí a prosazovala prozápadní kurz země. Její slovník na adresu Ruska se však v posledních letech umírnil.

Obě její funkční období byla poznamenána řadou konfliktů s někdejším blízkým spojencem Juščenkem a skutečným důvodem odvolání z funkce, kterým podle analytiků byla snaha Tymošenkové zpochybnit privatizaci, čímž zneklidňovala investory.

Začátkem loňského roku svedla boj o prezidentské křeslo s Janukovyčem a těsně prohrála. Kvůli volbám se soudila, nakonec však žalobu stáhla. V březnu potom skončila ve funkci premiérky a nyní je v opozici a stojí v čele Bloku Julije Tymošenkové.

Tymošenková se narodila 27. listopadu 1960. V rodném Dněpropetrovsku vystudovala ekonomii a začala podnikat. V roce 1995 založila koncern Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU) a o rok později již byla poslankyní.

Plynařská princezna

Z byznysu do politiky přešla "plynařská princezna", jak byla kvůli své podnikatelské minulosti přezdívána, definitivně v roce 1999, kdy ji prezident Leonid Kučma jmenoval vicepremiérkou odpovědnou za energetiku. Ve funkci pobyla dva roky a poté se stala jednou z vůdčích osobností opozice.

Její manželství s Oleksandrem Tymošenkem, jedním z vrcholných manažerů JESU, je veřejností označováno za pouhou formalitu. Její muž i dcera Jevheniji političku doprovázejí na téměř každém soudním jednání.

Tymošenková byla kdysi ve světě známou celebritou. Pověstné je její elegantní oblékání a tradiční účes ukrajinských venkovanek - cop obtočený kolem hlavy. Vyšňořená do značkových šatů například v roce 2005 pózovala pro titulní stránku ukrajinské mutace francouzského časopisu Elle a ve stejném roce ji časopis Forbes zařadil na třetí místo v žebříčku nejvlivnějších žen světa.

Padělání, uplácení i zneužití pravomocí

V lednu 2001 byla Julija Tymošenková odvolána z funkce vicepremiérky kvůli obvinění z padělání dokumentů, daňových úniků a krádeží ruského zemního plynu. Podle prokurátora se dopustila těchto trestných činů v letech 1995-1997, kdy stála v čele JESU. V kauze byl obžalován i její manžel Oleksandr, v lednu 2005 bylo stíhání zastaveno.

V září 2004 ruská vojenská prokuratura vydala na Tymošenkovou mezinárodní zatykač kvůli uplácení činitelů ruského ministerstva obrany v polovině 90. let. V kauze se jednalo o údajně nevýhodné nákupy Ruska na Ukrajině, do kterých byl zapojen podnik JESU. Stíhání v této kauze bylo zastaveno v prosinci 2005.

V prosinci 2010 ukrajinská generální prokuratura zahájila stíhání Tymošenkové za údajné zneužití prostředků, které její vláda získala za prodej nevyužitých emisních povolenek.

Nevýhodný nákup sanitek

Letos v lednu státní prokuratura oznámila, že vyšetřuje Tymošenkovou také kvůli údajnému zneužití moci. Podle sdělení prokuratury je podezřelá, že nevýhodným nákupem sanitek připravila stát o více než šest milionů eur.

V dubnu potom prokuratura zahájila stíhání Tymošenkové kvůli dohodám o dodávkách plynu z Ruska uzavřeným v roce 2009. Dohody Tymošenková s ruským premiérem Vladimirem Putinem podepsala v lednu 2009, čímž skončila krátká krize, která kvůli dodávkám plynu na Ukrajinu ohrožovala i plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy.

Tymošenkovou nyní obviňují, že dohoda byla pro Ukrajinu cenově nevýhodná. Stejný názor jako prokuratura vyslovil přes soudem i bývalý spojenec Tymošenkové Juščenko. Opoziční vůdkyně byla v srpnu umístěna do vazby, prý neustále narušovala přelíčení. Kyjevský soud ji v úterý 11.10. shledal vinnou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist