Moskva se v úterý připojila k západním protestům proti odsouzení bývalé předsedkyně ukrajinské vlády Julie Tymošenkové. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že rozsudek sedmi let vězení má "očividně protiruský podtext" a je pokusem jednostranně vyvést rusko-ukrajinská jednání o dodávkách plynu "z dohodnutého právního rámce".
Tymošenková byla v úterý odsouzena za údajné překročení premiérských pravomocí při dojednávání ceny za dodávky ruského zemního plynu v roce 2009. Smlouvu, kterou z ruské strany podepsal premiér Vladimir Putin, Rusko považuje za právně nezávadnou a její zpochybnění za součást snahy Kyjeva dojednat nový, výhodnější dovozní tarif.
Kyjevský soud podle ruského ministerstva zahraničí "ignoroval přesvědčivé důkazy o tom, že plynové smlouvy byly uzavřeny v přísném souladu s ruskými a ukrajinskými zákony a při respektování norem mezinárodního práva". Tymošenková byla podle Moskvy souzena za platné, nikým nezrušené a právně závazné dohody mezi plynárenskými společnostmi obou zemí.
"Rusko je pevně odhodláno rozvíjet a prohlubovat všestranné partnerství s Ukrajinou a hledat vzájemně přijatelná řešení v plynové oblasti," uvádí se v ruském prohlášení. "Upřímně doufáme, že postupu v tomto směru nezabrání pokusy vyvést situaci jednostranně z dohodnutého právního rámce."
Napjatě očekávaný rozsudek nad vůdkyní ukrajinské opozice padl v době, kdy se Ukrajina snaží s Ruskem dojednat novou cenu za dovážený zemní plyn, která by nahradila cenovou doložku sjednanou před dvěma lety Tymošenkovou. Kriminalizaci kauzy nese Kreml nelibě tím spíš, že ukrajinský soud svým problematickým verdiktem fakticky učinil Moskvu spojencem Tymošenkové. Ta se přitom nijak netají prozápadní orientací.
Schwarzenberg kritizuje odsouzení Tymošenkové. Poškodí prý vztahy EU a Ukrajiny - čtěte ZDE
Profil: Z celebrity vítězné oranžové revoluce odsouzeným opozičním symbolem - čtěte ZDE
O nápravu údajně nespravedlivé ceny se osobně snaží prezident Viktor Janukovyč, úhlavní politický nepřítel vězněné expermiérky. Právě ukrajinského prezidenta západní i ruský tisk považuje za inspirátora procesu s Tymošenkovou i s řadou bývalých ministrů její vlády. Dosavadní výsledky cenových rozhovorů v ukrajinském tisku příliš optimismu nevyvolávají, další dvě kola jednání na nejvyšší úrovni se očekávají ještě do konce října.
Janukovyč je příští týden ve čtvrtek očekáván na oficiální návštěvě v Bruselu. Pokud Evropská unie na protest proti dnešnímu rozsudku cestu nezruší, stane se prezident nepochybně za svůj postup proti opozici terčem tvrdé kritiky. Ukrajinská média nevylučují, že kyjevský parlament by do té doby mohl novelizovat trestní zákoník tak, aby vyloučil vězení jako trest za hospodářské delikty. Tymošenková by pak mohla být propuštěna na svobodu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist